Debaty o Ukrainie, polskiej transformacji i współczesnym kapitalizmie. Zapraszamy!
***
5 czerwca, czwartek, godz. 16.30
Ukraina w oblężeniu, Europa na rozdrożu
Nasza bliskość z Ukraińcami i Białorusinami to dla nas i dla nich jest rękojmia suwerenności i rękojmia niezależności. Rosja, która połyka Ukrainę, staje się zaborczym imperium i grozi nam. I to jest nieszczęście i dla Rosji, i dla Ukrainy, i dla nas
Jacek Kuroń
Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych RP
Sławomir Sierakowski, Krytyka Polityczna
Rewolucja Majdanu i rosyjska inwazja na Krym postawiły Ukrainę i Unię Europejską w zupełnie nowej sytuacji. Czy Zachód będzie w stanie odpowiedzieć na europejskie aspiracje Ukrainy? A może w Europie znów zapadnie „żelazna kurtyna”? Czy podział kontynentu na „strefy wpływów” jest nieunikniony?
***
5 czerwca, czwartek, godz. 19.00
Kapitalizm – już po transformacji, wciąż przed renowacją?
Chciałem być przyzwoitą, socjaldemokratyczną opozycją w przyzwoitym kapitalizmie. Ponieważ jednak nie było przyzwoitego kapitalizmu, to uznałem, że musimy go najpierw zbudować. Okazało się, że gadałem głupstwa. Trzeba było od razu budować kapitalizm razem ze społeczną nad nim kontrolą i wówczas uniknęlibyśmy wielu z obecnych kłopotów.
Jacek Kuroń
Prof. Jeffrey Sachs, Columbia University (Nowy Jork)
Sławomir Sierakowski, Krytyka Polityczna
Rok 1989 przyniósł Europie Wschodniej obietnicę kapitalistycznego dobrobytu. Koszt transformacji okazał się jednak bardzo wysoki, a „wolnorynkowy” ideał ujawnił swe ograniczenia. Czy krajom postkomunistycznym grozi status wiecznych peryferii Zachodu? A może to sam Zachód stanie się peryferiami globu? Jak – i czy w ogóle – możliwy jest kapitalizm, w którym nie ma przegranych?
***
Na wszystkie debaty wstęp wolny
Tłumaczenie symultaniczne
Transmisje debat dostępne są na żywo na kanale live-streaming Krytyki Politycznej
Na Twitterze można nas śledzić i uczestniczyć w debacie #FestiwalKuronia
***
ZOBACZ CAŁY PROGRAM FESTIWALU IM. JACKA KURONIA
Postać Jacka Kuronia jest żywo pamiętana i wspominana, nieczęsto jednak bywa realną inspiracją do krytycznego myślenia o Polsce współczesnej i wyzwaniach na przyszłość. A to właśnie niezgoda na zastany świat i gorączkowa pasja jego naprawy stanowiła sedno politycznej, społecznej i szerzej, egzystencjalnej autora słynnej Wiary i winy i współtwórcy KOR. Powyższy kontekst uzupełnia, również przypadające na rok 2014, ćwierćwiecze polskich przemian ustrojowych, których Kuroń był współtwórcą, a później krytykiem.
Festiwalowi towarzyszyć będą publikacje: Kuroń. Przewodnik Krytyki Politycznej oraz Atlas problemów społecznych.
Gośćmi festiwalu będą m.in.: Jeffrey Sachs, Gianni Vattimo, Shana Penn, Radosław Sikorski, Gesine Schwan, Marci Shore, Małgorzata Kowalska, Jarosław Hrycak, Timothy Snyder, Anne Applebaum, Guenther Horzetzky, David Ost, Jerzy Osiatyński, Ludwika Wujec, Krystyna Starczewska, Sławomir Sierakowski, Jacek Żakowski, Danuta Kuroń, Sylwia Chutnik i inni.