Sezon grzewczy w pełni. Kaloryfery rozkręcone na „5”, gorące powietrze wysusza skórę i drapie w gardło. Tymczasem mieszkańcy komunalnych lokali „prądowych”, które sieć centralnego ogrzewania uporczywie omija, walczą z rakotwórczym grzybem na ścianach, a utrzymanie znośnej temperatury w mieszkaniu wiąże się z niebotycznymi rachunkami za energię elektryczną.
Dostęp do energii wyklucza klasowo, geograficznie; jest też bronią polityczną. Jaki jest krajobraz energetyczny miasta – kogo wyklucza, a kto je bezmyślnie eksploatuje? Jak osiągnąć ład termiczny, równie ważny co ten przestrzenny? O tym rozmawiamy z Gosią Kuciewicz – architektką z pracowni Centrala, badaczką zjawisk przyrodniczych i meteorologicznych, oraz Kubą Zatońskim – aktywistą z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej i członkiem zespołu prawnego Inicjatywy Pracowniczej.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
Podcast Mieszkaniowy
Większość życia spędzamy w mieszkaniu, które zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę o tym, czym mieszkanie jest dla nas dziś – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki?
Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: