Kraj, Podcasty

Mikroklimat mieszkania, czyli jak osiągnąć ład termiczny

Sezon grzewczy w pełni. Kaloryfery rozkręcone na „5”, gorące powietrze wysusza skórę i drapie w gardło. Tymczasem mieszkańcy komunalnych lokali „prądowych”, które sieć centralnego ogrzewania uporczywie omija, walczą z rakotwórczym grzybem na ścianach, a utrzymanie znośnej temperatury w mieszkaniu wiąże się z niebotycznymi rachunkami za energię elektryczną.

Dostęp do energii wyklucza klasowo, geograficznie; jest też bronią polityczną. Jaki jest krajobraz energetyczny miasta – kogo wyklucza, a kto je bezmyślnie eksploatuje? Jak osiągnąć ład termiczny, równie ważny co ten przestrzenny? O tym rozmawiamy z Gosią Kuciewicz – architektką z pracowni Centrala, badaczką zjawisk przyrodniczych i meteorologicznych, oraz Kubą Zatońskim – aktywistą z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej i członkiem zespołu prawnego Inicjatywy Pracowniczej.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Podcast Mieszkaniowy

Większość życia spędzamy w mieszkaniu, które zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę o tym, czym mieszkanie jest dla nas dziś – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki?

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij