Miasto

Tydzień edukacji globalnej

Filmy, wykłady, warsztaty i spotkanie autorskie, czyli Tydzień Edukacji Globalnej w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku.

Nawet machnięcie skrzydeł motyla w Brazylii może wywołać tornado w Teksasie.

meteorolog Edward Lorenz.

 


Jak wpływają nas problemy globalne? Jaka jest nasza odpowiedzialność za ich kształtowanie? 

Ideą GlobFest – Tygodnia Edukacji Globalnejjest zwiększenie wiedzy na temat globalnych współzależności. Wydarzenia wpisane w GlobFest zbliżą nas do odpowiedzi na pytanie co zrobić, by nasze decyzje sprzyjały rozwiązywaniu problemów świata, a nie je intensyfikowały. 

 

Podczas Tygodnia Eduacji Globalnej chcemy zastanowić się nad wieloma kwestiami związanych z całościowym patrzeniem na aktualne wyzwania.

 

 

 

 

Program wydarzeń:

 

Poniedziałek, 17.11.14:

11:00 – Literatura, nowe media i globalne wyzwania – zamknięte warsztaty dla młodzieży z pisarzem. Prowadzenie: Jaś Kapela.

 

 

Wtorek, 18.11.14:

 18:00 – Permakultura – metody ekologicznego projektowania – warsztaty skierowane do wszystkich zainteresowanych tematem. Prowadzenie: dr Marcin Gerwin.

Jak zaspokoić potrzeby ludzi w taki sposób, aby było to jednocześnie korzystne dla środowiska? Na to pytanie odpowiada permakultura. O tym, do czego może się ona przydać w mieście, opowie Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, autor książki „Żywność i demokracja”.

19:30 – Recepta na klęskę, reż. John Webster seans filmowy

Czy możemy poświęcić wygodny styl życia dla ratowania planety? Ile jesteśmy w stanie zrobić sami, nie zrzucając odpowiedzialności na innych? Film jest dokumentalnym zapisem rocznego eksperymentu, który diametralnie zmienia rzeczywistość pewnej rodziny. „Recepta na klęskę” w bardzo uczciwy sposób pokazuje, jak wysoka bywa cena zmiany stylu życia i jednocześnie jakie korzyści mogą z niej płynąć.

Reżyseria: John Webster |Produkcja: Finlandia 2008 | 85 min.

 

 

Czwartek, 20.11.14:

 


12:00 – Błękitna Planetasztuka skierowana do uczniów i uczennic trójmiejskich szkół podstawowych. Występują uczniowie i uczennice gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu.

 Scena Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańsk Orunia, ul. Dworcowa 9.

Reżyseria: Wiesława Buniowska | Scenografia: Alina Wiekiera | 40 min

 

 

17:00 – Meatrix a postawy wobec zwierząt – warsztaty skierowane do wszystkich zainteresowanych tematem.  Prowadzenie: Katarzyna Dułak (Stowarzyszenie Otwarte Klatki)

Jak kreowane są nasze wybory żywieniowe? Jaka jest rola socjalizacji w kształtowaniu się postaw wobec zwierząt? Warsztaty wprowadzą do tematu uprzedmiotowiania zwierząt oraz konsekwencji tego zjawiska.

 

 

Sobota, 22.11.14:

11:00 – Roślinne pasty – warsztaty kulinarne z przygotowywania potraw wegańskich. Prowadzenie: Kolektyw Samo Dobro.

Podczas warsztatów dowiesz się, co zamiast nabiału czy wędliny można położyć na chleb, wykorzystując produkty dostępne w każdym sklepie, i nauczysz się przyrządzać aromatyczne pasty.

14:00 – Wegański mini-lunch

 

15:00 – Spotkanie wokół książki Indie Spółka z o.o. z jej autorką, Joanną Irzabek. Prowadzenie: Elżbieta Rutkowska.

Spotkanie wokół książki Indie Spółka z o.o. to rozmowa o Indiach XXI wieku  – kraju wielkich ambicji i groźnych frustracji. Stara cywilizacja odradza się w nowym wcieleniu, by przeżyć swój „pozłacany wiek”. To ta sama dziecięca choroba, przez którą musiało przejść USA, zanim stało się supermocarstwem. Jej symptomy są podobne: drapieżna industrializacja, masy migrantów napierające na wielkie miasta, skandale korupcyjne i upadek autorytetu starych elit. Autorka portretuje indyjskich Kowalskich i Oburzonych, ambitnych yuppies i niedotykalnych, którzy stali się milionerami, nacjonalistów wierzących w telepatię i nieprzejednanych ekofundamentalistów w indyjskim interiorze.

 

 

16:30 – Wiek głupoty, reż. Franny Armstrong – seans filmowy  

Jest rok 2055, mężczyzna przegląda archiwalne materiały z przeszłości i stawia pytanie, dlaczego nie powstrzymaliśmy zmian klimatycznych na Ziemi, kiedy jeszcze było to możliwe. Odpowiedzi szuka w całym stylu życia współczesnego człowieka, szczególnie zaś nastawionego na konsumpcję człowieka Zachodu. W filmie znajdziemy wiele pomysłowo i niekiedy dowcipnie zrealizowanych animacje, które pokazują ewolucję gatunku ludzkiego, historię wojen o surowce, proporcje zużycia energii przez mieszkańców USA, Europy i krajów Globalnego Południa.

Reżyseria: Franny Armstrong | Produkcja: Wielka Brytania 2009 | 89 min.

 

 

 

 

 

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.


Na warsztaty oraz sztukę Błękitna Planeta obowiązują zapisy pod adresem: [email protected]


Tydzień Edukacji Globalnej GlobFest realizowany przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście w ramach projektu Zrównoważony rozwój. Akcja: Animacja! współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014r. oraz projektu Stacje pogody (www.globalweatherstations.com) przy wsparciu finansowym z Programu Kultura Unii Europejskiej.

   

                                                              

 

   

 

 

Partnerzy wydarzenia:

 

                                  

 

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij