Filmy, wykłady, warsztaty i spotkanie autorskie, czyli Tydzień Edukacji Globalnej w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku.
Nawet machnięcie skrzydeł motyla w Brazylii może wywołać tornado w Teksasie.
meteorolog Edward Lorenz.
Jak wpływają nas problemy globalne? Jaka jest nasza odpowiedzialność za ich kształtowanie?
Ideą GlobFest – Tygodnia Edukacji Globalnej – jest zwiększenie wiedzy na temat globalnych współzależności. Wydarzenia wpisane w GlobFest zbliżą nas do odpowiedzi na pytanie co zrobić, by nasze decyzje sprzyjały rozwiązywaniu problemów świata, a nie je intensyfikowały.
Podczas Tygodnia Eduacji Globalnej chcemy zastanowić się nad wieloma kwestiami związanych z całościowym patrzeniem na aktualne wyzwania.
Program wydarzeń:
Poniedziałek, 17.11.14:
11:00 – Literatura, nowe media i globalne wyzwania – zamknięte warsztaty dla młodzieży z pisarzem. Prowadzenie: Jaś Kapela.
Wtorek, 18.11.14:
18:00 – Permakultura – metody ekologicznego projektowania – warsztaty skierowane do wszystkich zainteresowanych tematem. Prowadzenie: dr Marcin Gerwin.
Jak zaspokoić potrzeby ludzi w taki sposób, aby było to jednocześnie korzystne dla środowiska? Na to pytanie odpowiada permakultura. O tym, do czego może się ona przydać w mieście, opowie Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, autor książki „Żywność i demokracja”.
19:30 – Recepta na klęskę, reż. John Webster – seans filmowy
Czy możemy poświęcić wygodny styl życia dla ratowania planety? Ile jesteśmy w stanie zrobić sami, nie zrzucając odpowiedzialności na innych? Film jest dokumentalnym zapisem rocznego eksperymentu, który diametralnie zmienia rzeczywistość pewnej rodziny. „Recepta na klęskę” w bardzo uczciwy sposób pokazuje, jak wysoka bywa cena zmiany stylu życia i jednocześnie jakie korzyści mogą z niej płynąć.
Reżyseria: John Webster |Produkcja: Finlandia 2008 | 85 min.
Czwartek, 20.11.14:
12:00 – Błękitna Planeta – sztuka skierowana do uczniów i uczennic trójmiejskich szkół podstawowych. Występują uczniowie i uczennice gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu.
Scena Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańsk Orunia, ul. Dworcowa 9.
Reżyseria: Wiesława Buniowska | Scenografia: Alina Wiekiera | 40 min
17:00 – Meatrix a postawy wobec zwierząt – warsztaty skierowane do wszystkich zainteresowanych tematem. Prowadzenie: Katarzyna Dułak (Stowarzyszenie Otwarte Klatki)
Jak kreowane są nasze wybory żywieniowe? Jaka jest rola socjalizacji w kształtowaniu się postaw wobec zwierząt? Warsztaty wprowadzą do tematu uprzedmiotowiania zwierząt oraz konsekwencji tego zjawiska.
Sobota, 22.11.14:
11:00 – Roślinne pasty – warsztaty kulinarne z przygotowywania potraw wegańskich. Prowadzenie: Kolektyw Samo Dobro.
Podczas warsztatów dowiesz się, co zamiast nabiału czy wędliny można położyć na chleb, wykorzystując produkty dostępne w każdym sklepie, i nauczysz się przyrządzać aromatyczne pasty.
14:00 – Wegański mini-lunch
15:00 – Spotkanie wokół książki Indie Spółka z o.o. z jej autorką, Joanną Irzabek. Prowadzenie: Elżbieta Rutkowska.
Spotkanie wokół książki Indie Spółka z o.o. to rozmowa o Indiach XXI wieku – kraju wielkich ambicji i groźnych frustracji. Stara cywilizacja odradza się w nowym wcieleniu, by przeżyć swój „pozłacany wiek”. To ta sama dziecięca choroba, przez którą musiało przejść USA, zanim stało się supermocarstwem. Jej symptomy są podobne: drapieżna industrializacja, masy migrantów napierające na wielkie miasta, skandale korupcyjne i upadek autorytetu starych elit. Autorka portretuje indyjskich Kowalskich i Oburzonych, ambitnych yuppies i niedotykalnych, którzy stali się milionerami, nacjonalistów wierzących w telepatię i nieprzejednanych ekofundamentalistów w indyjskim interiorze.
16:30 – Wiek głupoty, reż. Franny Armstrong – seans filmowy
Jest rok 2055, mężczyzna przegląda archiwalne materiały z przeszłości i stawia pytanie, dlaczego nie powstrzymaliśmy zmian klimatycznych na Ziemi, kiedy jeszcze było to możliwe. Odpowiedzi szuka w całym stylu życia współczesnego człowieka, szczególnie zaś nastawionego na konsumpcję człowieka Zachodu. W filmie znajdziemy wiele pomysłowo i niekiedy dowcipnie zrealizowanych animacje, które pokazują ewolucję gatunku ludzkiego, historię wojen o surowce, proporcje zużycia energii przez mieszkańców USA, Europy i krajów Globalnego Południa.
Reżyseria: Franny Armstrong | Produkcja: Wielka Brytania 2009 | 89 min.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Na warsztaty oraz sztukę Błękitna Planeta obowiązują zapisy pod adresem: [email protected]
Tydzień Edukacji Globalnej GlobFest realizowany przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście w ramach projektu Zrównoważony rozwój. Akcja: Animacja! współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014r. oraz projektu Stacje pogody (www.globalweatherstations.com) przy wsparciu finansowym z Programu Kultura Unii Europejskiej.
Partnerzy wydarzenia: