Miasto

Spotkanie o Fluxusie

27 listopada, czwartek, godz. 18.00, Muzeum Sztuki MS2, ul. Ogrodowa 19.

27 listopada, czwartek, godz. 18.00, Muzeum Sztuki MS2, ul. Ogrodowa 19, Łódź

W spotkaniu wokół książki Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach wezmą udział Antoni Michnik i Klaudia Rachubińska.

Outsiderzy świata sztuki, muzyki i literatury: dziwacy, eksperymentatorzy, emigranci, prowokatorzy, niespełnieni rewolucjoniści, wynalazcy. Muzycy bez nut, filmowcy bez kamer, malarze bez płócien.

Na przełomie lat 50. oraz 60. rzucili wyzwanie dominującym estetykom: zacierali dotychczasowe podziały między sztukami, tworzyli nowe środki artystycznego wyrazu (happeningi, performance’y, eventy, instalacje).

Jednym z radykalnych przejawów tej tendencji była sieć artystów, swoista artystyczna międzynarodówka, nazwana przez George’a Maciunasa (litewskiego komunistę pracującego dla armii USA stacjonującej w RFN) Fluxusem. Jego historia jest historią marzeń lat 60.

Choć Fluxus powszechnie uznawany jest za kluczowy moment w przemianach XX-wiecznej awangardy, w Polsce wciąż jest mało znany. Książka Narracje, estetyki, geografie autorstwa Grupy ETC jest pierwszą tak obszerną polskojęzyczną publikacją poświęconą temu zjawisku.

Grupa ETC – powstała w roku 2009 grupa badawczo-artystyczna, zajmującą się tradycją artystyczną neo-awangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej.

Książka została wydana we współpracy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Patronat medialny : Magazyn Szum, Glissando.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij