Miasto

Specjalne strefy – zysk czy wyzysk?

Skąd się wzięły lokalne strefy ekonomiczne i jaki mają wpływ na rynek pracy? Debata w ramach cyklu "Jesień pracy".

Spotkanie z udziałem Bartosza Rzętkiewicza (ŁSSE), Małgorzaty Maciejewskiej (OZZ Inicjatywa Pracownicza, Think Tank Feministyczny), Janiny Petelczyc (UW) i dr Izy Desperak (UŁ).

25 września, czwartek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Skąd się wzięły Specjalne Strefy Ekonomiczne? Jak wpływają na status pracownika i lokalny rynek pracy? Ich obecność często wiąże się ze wzrostem prekaryjności zatrudnienia, zawieszeniu praw pracowniczych, a w konsekwencji utraty zaufania do państwa jako gwarantującego i zawieszającego owe uprawnienia. Jednocześnie są one, w tym także Łódzka SSE, przedmiotem chluby lokalnych władz. A więc komu się opłacają Specjalne Strefy Ekonomiczne?

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Jesień pracy”.

Najwyższy czas przemyśleć pojęcie pracy na nowo, bo tak zwani „pracodawcy” już to zrobili. Najwyższy czas odrzucić konserwatywny mit, że ludzie są „leniwi z natury”. Najwyższy czas wyobrazić sobie świat, w którym praca jest wolna od przymusu, a brak pracy nie skazuje na nędzę i upokorzenie.

Następne wydarzenie:

Czytanki polityczne: praca. Otwarte seminarium i dyskusja wokół tekstu Jakuba Majmurka pt. Prawo do pracy, prawo do lenistwa
26 września, piątek, g. 18.00Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Dofinansowanie: Time To Talk, Open Society Foundations 
Partner: Uniwersytet Łódzki 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij