Miasto

Prezentacja „Czarnej księgi polskich artystów”

Publikacja jest przygotowywana przez środowisko artystów i pracowników sztuki z obszaru sztuk wizualnych.

7 listopada, piątek, godz. 18.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Emilii Plater 51, Warszawa

Co to jest status artysty? Dlaczego artyści są biedni? Jak artyści się samoorganizują w Polsce (przykład Otwartego Forum Sztuki Współczesnej i strajku artystów), a jak to wygląda na świecie?

Uczestnicy spotkania:

Mikołąj Iwański,

Katarzyna Górna,

Karol Sienkiewicz,

Joanna Figiel,

Kuba Szreder.

Artyści od początku transformacji są postawieni w sytuacji bolesnego zawieszenia. Z jednej strony tworzona przez nich sztuka jest przedmiotem prestiżowych prezentacji przygotowywanych z okazji ważnych międzynarodowych wydarzeń  (m.in. Polska Prezydencja w UE), z drugiej zaś strony nie mogą liczyć na wynagrodzenia proporcjonalne do koniecznego wkładu pracy, są wykluczeni z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, czują się lekceważeni i pomijani w budżetach finansujących kulturę w Polsce. Publikacja ukazuje wizję  sformułowaną przez samych artystów i środowiska. Ta wizja jaskrawo kontrastuje z tym, co za niezbędne uważają politycy odpowiedzialni za kulturę. W osobnym rozdziale poruszona jest też kwestia zobowiązań międzynarodowych dotyczących statusu artysty, których stroną jest Polska.
 

Publikacja Czarna Księga Polskich Artystów ukaże się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej i jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij