Spotkanie premierowe wokół książki Jonathana Haidta.
13 listopada, czwartek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
W debacie udział wezmą Kazimiera Szczuka i Michał Bilewicz. Prowadzenie: Michał Sutowski.
Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i narastających problemów? Dlaczego ludzie tak chętnie przypisują bliźnim najgorsze motywy? W książce „Prawy umysł” psycholog społeczny Jonathan Haidt analizuje genezę podziałów między ludźmi i wskazuje drogę ku wzajemnemu zrozumieniu.
Punktem wyjścia są dla niego intuicje moralne – niemal natychmiastowe odczucia dotyczące innych ludzi oraz ich zachowań. Intuicje te wydają nam się oczywistymi prawdami, wzbudzając w nas niewzruszoną pewność, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji. Haidt pokazuje, że owe intuicje różnią się w zależności od kultury, między innymi kultury lewicy i prawicy politycznej.
Autor łączy wyniki własnych badań z odkryciami antropologów, historyków i innych psychologów, aby sporządzić czytelną mapę królestwa moralności. Wyjaśnia też, dlaczego konserwatyści posługują się tą mapą bardziej sprawnie niż liberałowie. Haidt przygląda się genezie moralności, obalając pogląd, że ewolucja uczyniła z nas istoty na wskroś egoistyczne. Nie twierdzi jednak, że jesteśmy urodzonymi altruistami, lecz wysuwa bardziej subtelną tezę – uważa, że ludzie są z natury istotami grupowymi.
To nasza skłonność do łączenia się w grupy – wyjaśnia autor – jest źródłem naszych największych radości, naszych podziałów religijnych i naszych sympatii politycznych. W znakomitym ostatnim rozdziale poświęconym ideologii i cywilizacji Haidt pokazuje, w czym każda ze stron ma rację, i wyjaśnia, dlaczego potrzebujemy idei liberałów, konserwatystów i libertarian, aby osiągnąć sukces jako społeczeństwo.
Wyróżnienia:
- Bestseller New York Times 2013
- Najbardziej prowokacyjna książka roku 2012 wg Sunday Time
- Najlepsza książka psychologiczna roku 2012 wg Guardiana
- Najlepsza psychologiczna książka roku 2012 wg Prospect Magazin (UK)
- Najlepsza biznesowa książka roku 2012 wg Strategy+Business
Niezwykła i oryginalna synteza psychologii społecznej, analizy politycznej i rozumowania moralnego. Ta książka łączy w sobie to, co najlepsze w tych trzech dziedzinach, i przedstawia dowody na to, że jesteśmy z natury zdolni do przyzwoitości i prawości, które są warunkiem koniecznym przetrwania ludzkich społeczeństw.
Edward O. Wilson, profesor emerytowany, Uniwersytet Harvarda
Rozum ewoluował nie po to, by wspomóc nas w uczeniu się, tylko w interpretowaniu. Jeśli więc chcemy wpływać na poglądy ludzi, nie odwołujmy się do ich rozumu. Odwołujmy się do rządzących rozumem intuicji moralnych. Owszem, wizja rozumu, którą proponuje Haidt, jest nieco uproszczona, a jego rady brzmią cynicznie – ale warto podążyć ścieżką tego cynizmu. Bo ta ścieżka zmierza ku oświeceniu. […] Haidt kpi z psychologów, którzy próbują „tłumaczy”’ prawicowość jako patologię. Konserwatyzm kwitnie, bo pasuje do ludzkiego myślenia. Robotnicy głosujący na prawicę nie są idiotami. Po prostu – twierdzi Haidt – „głosują zgodnie ze swoim moralnym interesem”.
Wiliam Saletan, Gazeta Wyborcza
Jonathan Haidt jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Stanu Wirginia oraz profesorem etyki w biznesie w Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim. Jest autorem książki „Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne”. Mieszka w Charlottesville w stanie Wirginia. Jest jednym z najbardziej wpływowych naukowców na świecie, wielokrotnie umieszczany na listach największych psychologów, myślicieli, kreatorów idei. Wielokrotnie występował w ramach TED.
–
Współorganizatorem spotkania jest wydawca książki Jonathana Haidta „Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?” wydawnictwo Smak Słowa.