Przygotowania do Parady Równości łączą wrogów sprzed lat. Czy udaje się im wygrać walkę o wolność? Po projekcji filmu „Parada” rozmowa z Izabelą Desperak.
Film „Parada” pokazuje sytuację gejów we wciąż konserwatywnej Serbii i opowiada o przygotowaniach do lokalnej parady równości. Michał Walkiewicz w recenzji filmu wyróżnia w nim kilka gatunków: „Science fiction: oto dawni wrogowie, weterani z Bośni, Serbii i Kosowa, łączą siły i w imię wyższych celów ochraniają paradę równości przed armią łysoli i neonazistów. Komedia: oto homofobiczny gangster zawiązuje sojusz z homoseksualnym weterynarzem, by ową paradę zorganizować. Dramat: oto rozwarstwione, przeorane wojną i ekonomicznymi dysproporcjami społeczeństwo musi wziąć odpowiedzialność za los mniejszości.„
Mimo że, oglądając film śmiech miesza się ze smutkiem, to otwartym zostaje pytanie, jak zakończyłaby się ekranizacja podobnego tematu w Polsce? Rozmowa o pytaniach stawianych w filmie odbędzie się po projekcji. Spotkanie z Izabelą Desperak poprowadzi Przemysław Minta.
O filmie:
Gatunek: dramat, komedia
produkcja: Chorwacja, Francja, Macedonia, Wielka Brytania, Słowenia, Serbia
premiera: czerwiec 2013 (Polska), październik 2011 (świat)
Reżyseria i scenariusz: Srdjan Dragojević
Czas: 125’
Projekcja filmu ”Parada” oraz rozmowa z Izabelą Desperak odbędzie się w czwartek, 16 października o godz. 18.00, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk. Wstęp wolny
Izabela Desperak – socjolożka, feministka i nauczycielka akademicka. Wykłada w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Założycielka Nieformalnej Grupy Łódź Gender i współorganizatorka łódzkiej Manify. Autorka wielu artykułów z dziedziny gender studies, m.in. o wykluczeniu ze względu na płeć i orientację seksualną, problemach rodzin niepełnych, wizerunkach kobiet i mężczyzn w mass mediach, feminizacji ubóstwa i pozycji kobiet na rynku pracy.
Przemysław Minta – prawnik, z zamiłowania lewicowy działacz na rzecz osób LGBTQ, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado, entuzjasta literatury science-fiction, cyber-punk, fantasy.
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Spotkanie odbywa się w ramach Kina Zaanagażowanego dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.