Miasto

Piknik Golgota. Religia i sztuka w przestrzeni wspólnej

Rozmawiają prof. Monika Płatek, Joanna Mytkowska, Sebastian Duda i ksiądz prof. Witold Kawecki

9 października, czwartek, godz. 18.00, siedziba Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16/ 2 p.

Zapraszamy na debatę pt.:

Piknik Golgota. Religia i sztuka w przestrzeni wspólnej

Organizatorzy:
Krytyka Polityczna
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Centrum Myśli Jana Pawła II

Udział wezmą:

Sebastian Duda
teolog, biblista związany z Katolickim Uniwersytetem w Lowanium w Belgii, członek Zespołu Centrum Kultury i Dialogu w Krakowie, wykładowca na Podyplomowych Studiach Gender w Instytucie Badań Literackich PAN, członek redakcji „Więzi”, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II 

Ks. prof. Witold Kawecki
wykładowca akademicki, kierownik Zakładu Teologii Ewangelizacji Medialnej, twórca specjalności teologii kultury, organizator i dyrektor Instytutu Wiedzy o Kulturze UKSW, kierownik Katedry Dialogu Wiary z Kulturą, członek Rady Programowej Festiwalu Gorzkie Żale 
 

Joanna Mytkowska
dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, krytyczka sztuki, kuratorka wystaw m.in. przestrzeni Espace 315 w Centrum Pompidou w Paryżu i Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji (2005), autorka licznych tekstów o sztuce

Prof. Monika Płatek
prawniczka, wykładowczyni w Zakładzie Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, publicystka i feministka, założycielka Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej.

Prowadzenie: Tomasz Stawiszyński
filozof, publicysta, dziennikarz Radia RDC, członek zespołu Krytyki Politycznej

Proponujemy debatę nad pytaniami dotyczącymi kształtu demokracji i funkcjonowania życia publicznego w Polsce, które wynikają z wydarzeń ostatnich miesięcy, związanych z odwołaniem spektaklu Golgota Picnic i zorganizowaną w odpowiedzi oddolną, ogólnopolską akcją Piknik Golgota. Spór im towarzyszący toczył się w polu definiowanym zarazem przez religię, sztukę i prawo, prowadząc w istocie do pytań o podstawowe wymiary ładu demokratycznego. W przestrzeni publicznej – rozumianej jako wspólna – zarówno religia, jak i sztuka zajmują miejsce szczególne, pretendując do miana „wyjątku”, którego odrębna pozycja powinna znajdować gwarant w prawie i demokratycznej praktyce społecznej. Czym jest owa „pozycja wyjątkowa” religii i sztuki? Jaka jest odpowiedź prawa na ten postulat? Jak możliwe jest współistnienie tych „wyjątkowych porządków” w przestrzeni wspólnej?

Katalog zagadnień obejmuje między innymi przepis o „obrazie uczuć religijnych”; konstytucyjną gwarancję wolności twórczości artystycznej; problem prywatyzacji prawa – wolność sumienia, a inne wolności obywatelskie i nieposłuszeństwo obywatelskie. Kwestie te trzeba rozważać w perspektywie instytucjonalnego ładu demokratycznego państwa, a więc powinności urzędników państwowych i samorządowych oraz kuratorów, a także roli Kościoła katolickiego, jako „instytucji wyjątkowej”.

——————————————————————————————–

10 października o godz. 19.00 w Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11 odbędzie się druga debata zorganizowana we współpracy Krytyki Politycznej i Centrum Myśli Jana Pawła II:

Dialog w czasie wojny

W debacie wezmą udział: 

Jakub Dymek
kulturoznawca, publicysta Dziennika Opinii Krytyki Politycznej

Dariusz Karłowicz
filozof, Teologia Polityczna

Paweł Kowal
sekretarz stanu w MInisterstwie Spraw Zagranicznych w latach 2006-2007, europoseł w latach 2009-2014

o. Marek Nowak OP
filozof, teolog, zaangażowany w dialog polsko-żydowski

Prowadzenie: Monika Bartoszewicz, Centrum Myśli Jana Pawła II

Zapraszamy!

Więcej szczegółów tutaj
 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij