Miasto

Odwojnianie kultury

Dyskusja wokół twórczości Krzysztofa Wodiczki w 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 2016 o godz. 19:00

To dobrze, że w Polsce nie ma łuków triumfalnych, bo nie ma gloryfikacji zwycięstwa wojennego. Ale z drugiej strony, niestety, jest gloryfikacja przegranej wojny czy bitwy, a więc martyrologii. Martyrologia jest potężnym wyzwaniem dla odwojniania polskiej kultury – to słowa Krzysztofa Wodiczki zawarte w książce „Wodiczko. Socjoestetyka” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2016), która stanowi pretekst do rozmowy o twórczości artysty z udziałem współautora książki Adama Ostolskiego i kuratorki sztuki Anety Szyłak.

Nieprzypadkowo data wydarzenia zbiega się z 35-tą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Chcemy w ten sposób poddać krytycznej refleksji sposób upamiętniania tego wydarzenia, które wciąż stanowi punkt odniesienia dla konstruowania dzisiejszych tożsamości politycznych w Polsce. 13 grudnia to wciąż symbol konfliktu i podziałów społecznych. Pytanie o praktyki upamiętniania ofiar stanu wojennego, to pytanie o możliwość przekroczenia podziałów i drogi do „odwojnienia” polskiej kultury.

W czasie dyskusji zadamy pytanie o możliwość „odwojnienia” kultury nie tylko w Polsce, bo kwestia obalenia wojen jest uniwersalna i niestety cały czas aktualna. W dzisiejszym mediatyzowanym świecie, gdy przyglądamy się krwawej wojnie w Syrii, idea obalenia wojen może wydawać się utopijnym pomysłem, ale naszym zdaniem wartym propagowania i dyskusji. Krzysztof Wodiczko poprzez swoją twórczość pokazuje, że można z tym tematem mierzyć się w praktycznie na polu sztuki zaangażowanej.

W dyskusji prowadzonej przez Dominka Krzymińskiego udział wezmą Aneta Szyłak i Adam Ostolski.

Spotkanie z udziałem Anety Szyłak i Adam Ostrolskiego poświęcone Odwojnianiu kultury, m.in. w twórczości Krzysztofa Wodiczki odbędzie się 13 grudnia o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście ul. Nowe Ogrody 35, (II piętro) w Gdańsku. Wstęp wolny!

Adam Ostolski – doktor socjologii, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim, członek zespołu „Krytyki Politycznej”, w latach 2013-2016 był przewodniczącym Partii Zieloni, współautor książki „Wodiczko. Socjoestetyka” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2016).

Aneta Szyłak – założycielka i pierwsza dyrektorka Instytutu Sztuki Wyspa (2004-2014) i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (1998-2001), obecnie prezeska i dyrektorka artystyczna Fundacji Alternativa, pełnomocniczka dyrektora ds. powstania Muzeum Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Autorka i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa.

Dominik Krzymiński – socjolog, członek zespołu Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Wydarzenie odbywa się w ramach Uniwersytetu Krytycznego 2016.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij