Miasto

Niewidoczne prace, alternatywne historie.

Budowanie domów i konstruowanie urządzeń wśród mieszkańców wsi. Wykład dra Tomasza Rakowskiego (UW)

4 listopada, wtorek, g.18.00, Świetlica KP, ul. Piotrkowska 101

„Wiesław Zielonka potrafi zrobić wszystko z niczego: trójkołowiec z silnika wfm-ki, podwozia shl-ki i zebranych podzespołów, który dzielnie służy do transportu niezbędnych materiałów już od dwudziestu lat. Krajzega tnąca nawet podkłady kolejowe. A jak trzeba, Pan Wiesław przywróci do życia porąbane pianino, dorabiając brakujące klawisze z blachy ze starej lodówki, a struny ze zbrojenia opon. Na instrumencie grał nawet Marcin Masecki.”

fragment tekstu Edwina Bendyka o projekcie dra Tomasza Rakowskiego

http://antymatrix.blog.polityka.pl/2013/07/10/190/

W miejscach najbardziej dotkniętych przez transformację mieszkańcy są zmuszeni znaleźć nowe sposoby na przeżycie. Często postrzegamy ich jako roszczeniowych odbiorów pomocy, którzy potrzebują naszej wiedzy o tym jak być kreatywnym, przedsiębiorczym i obywatelskim jednocześnie. Badania Tomasza Rakowskiego we wsi Broniów pokazują, jak bardzo się mylimy. Podczas swojego wykładu przedstawi nieutrwalaną historie mieszkańców wsi z lat PRLu i transformacji ustrojowej skupiając się na ich umiejętnościach, oryginalnej kulturze pracy oraz zmyśle przeróbki.

Wykład będzie połączony z prezentacją materiałów wizualnych pochodzących z projektu NCK „Etnografia/Animacja/Sztuka” (2011-2013) oraz projektu MKiDN „Oddolne tworzenie kultury” (2013-2014).

Spotkanie w ramach cyklu „Jesień pracy”

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij