Budowanie domów i konstruowanie urządzeń wśród mieszkańców wsi. Wykład dra Tomasza Rakowskiego (UW)
4 listopada, wtorek, g.18.00, Świetlica KP, ul. Piotrkowska 101
„Wiesław Zielonka potrafi zrobić wszystko z niczego: trójkołowiec z silnika wfm-ki, podwozia shl-ki i zebranych podzespołów, który dzielnie służy do transportu niezbędnych materiałów już od dwudziestu lat. Krajzega tnąca nawet podkłady kolejowe. A jak trzeba, Pan Wiesław przywróci do życia porąbane pianino, dorabiając brakujące klawisze z blachy ze starej lodówki, a struny ze zbrojenia opon. Na instrumencie grał nawet Marcin Masecki.”
fragment tekstu Edwina Bendyka o projekcie dra Tomasza Rakowskiego
http://antymatrix.blog.polityka.pl/2013/07/10/190/
W miejscach najbardziej dotkniętych przez transformację mieszkańcy są zmuszeni znaleźć nowe sposoby na przeżycie. Często postrzegamy ich jako roszczeniowych odbiorów pomocy, którzy potrzebują naszej wiedzy o tym jak być kreatywnym, przedsiębiorczym i obywatelskim jednocześnie. Badania Tomasza Rakowskiego we wsi Broniów pokazują, jak bardzo się mylimy. Podczas swojego wykładu przedstawi nieutrwalaną historie mieszkańców wsi z lat PRLu i transformacji ustrojowej skupiając się na ich umiejętnościach, oryginalnej kulturze pracy oraz zmyśle przeróbki.
Wykład będzie połączony z prezentacją materiałów wizualnych pochodzących z projektu NCK „Etnografia/Animacja/Sztuka” (2011-2013) oraz projektu MKiDN „Oddolne tworzenie kultury” (2013-2014).
Spotkanie w ramach cyklu „Jesień pracy”