Miasto

Niech żyją ryby!

Letnia Czytelnia, warsztaty oraz Krytyczny Przegląd Prasy to alternatywna propozycja na obchody Dnia Ryby na Helu. Wydarzenie „Niech żyją ryby!” w niedzielę, 27 lipca w Helu.



 

Celem zaplanowanych działań w ramach akcji „Niech żyją ryby” jest przekazanie wiedzy na temat tego, o czym zwykle myśleć nie chcemy, czyli o konsekwencjach połowu ryb dla fauny i flory akwenu morskiego. Czy wiemy o tym, że decydujący dowód odczuwania przez ryby bólu został przedstawiony przez naukowców ponad dziesięć lat temu? Często informacje takie jak ta do nas nie docierają. Albo nie są rozpowszechniane, albo myślenie o realiach rybołóstwa jest dla nas po prostu niewygodne.

Żadna ryba nie ginie dobrą śmiercią. Ani jedna. Krojąc rybę, nie ma sensu się zastanawiać, czy cierpiała za życia. Cierpiała na pewno. 

Jonathan Safran Foer, „Zjadanie zwierząt”

  

Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia „Niech żyją ryby!” będą mieli okazję do swobodnej wymiany myśli na tematy ekologiczne. W programie znajdzie się otwarta czytelnia z literaturą dla dzieci i dorosłych, zajęcia edukacyjne dla młodzieży gimnazjalnej oraz Krytyczny Przegląd Prasy prowadzony przez Jacka Bożka z Klubu Gaja.

 

Program wydarzenia „Niech żyją ryby!” w Helu:

 

12.00 – 18.00  Letnia Czytelnia dla młodzieży i dorosłych – wypożyczalnia książek Wydawnictwa Krytyki Politycznej

12.00 Edukacyjne warsztaty dla młodzieży 

13:00 Krytyczny Przegląd Prasy, czyli omówienia najważniejszych wydarzeń medialnych pod kątem ekologicznym. Prowadzenie: Jacek Bożek, Klub Gaja

16:30 czytanie przez uczniów i uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących na Helu framgentów sztuki „Błękitna Planeta” autorstwa Andi Snær Magnason

 

 



 

Wydarzenie „Niech żyją ryby!” odbędzie się w niedzielę 27 lipca 2014, w godzinach 12.00 – 18.00 przed fokarium w Helu.

 


 „Niech żyją ryby” odbywa się w ramach projektu „Stacje Pogody” (Weather Stations) współtworzonego przez Krytykę Polityczną, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście w partnerstwie ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz współpracy z Klubem Gaja i młodzieżą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij