„Alternatywne miejsca sztuki, a sztuka przetrwania”, to myśl przewodnia seminarium prof. Klamana w czwartek, 11 grudnia w Świetlicy KP w Gdańsku.
Każdej osobie ceniącej alternatywne miejsca, w których odnajduje siebie i ma poczucie wpływu na to, jak „wygląda jej” ukochane miejsce, bliskim będzie temat ostatniego w tym roku wykładu prof. Klamana. MONOPOLE SZTUKI, czyli jak przetrwać? Podczas spotkanie okaże się, czym jest strategia bycia niewidocznym. Porozmawiamy o dominacji i kontroli przez duże instytucje sztuki, muzea i centra sztuki drenujące i rozbrajające alternatywne miejsca sztuki. Przeanalizujemy strategie i postawach oporu.
W grudniu, na zakończenie rocznych seminariów z twórcami i ekspertami proponujemy prezentację multimedialną i wykład prof. Grzegorza Klamana. Spotkanie wpisuje się w cykl seminariów prowadzonych w ramach Uniwersytetu Krytycznego w roku 2014.
Cykl seminariów Sztuka Czasu Współczesnego ma na celu prześledzenie kilku wybijających się wątków dotyczących funkcji sztuki społecznie zaangażowanej i krytycznej. Niegasnące konflikty i nieporozumienia – lub też narastający opór i niechęć – wywoływane przez różnorodne gesty artystyczne wydają się więzić nas w pętli narastającej społecznej agresji. Zerwanie komunikacji, zmieszanie pojęć i języka w niebezpieczny sposób uwalnia lęki i uprzedzenia. Przepracowane w burzliwych latach 90-tych spory ideologiczne nie wygasły i wracają ze zdwojoną siłą. Dekada względnego spokoju okazała się pozorem konsensusu kulturowego i ponownie dzisiaj potrzebujemy krytycznego wglądu i wysiłku przywracającego nam sferę publiczną.
Sztuka jest niezbywalnym składnikiem naszego życia i zarówno artyści jak i politycy ponosimy odpowiedzialność za jakość performatyki społecznej, sztuka często ma większą siłę oddziaływania od politycznych normatywów lecz jest też niezwykle wrażliwa i podatna na zawłaszczenie i deformację – mówi prof. Grzegorz Klaman. Liczę, że te spotkania staną się jeszcze jedną składową i kolejnym narzędziem do weryfikacji i przewartościowania materiałów, do pogłębionej publikacji na temat sztuki krytycznej w Polsce – dodaje.
Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego prof. Grzegorza Klamana pt. Monopole sztuki, odbędzie się w czwartek, 11 grudnia o godz. 19.00 w Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.
Wstęp wolny
Dotychczasowe seminaria prof. Grzegorza Klamana w ramach Sztuka Czasu Współczesnego odbyły się:
20 marca Mięso – ciało – klon; 17 kwietnia Agorafobia kontra agora filia; 15 maja Bio art – symbiotyczna przyszłość; 12 czerwca Ruiny transformacji; 2 października Symbiotyczność tworzenia; 13 listopada Lata osiemdziesiąte, początek sztuki „nowoczesnej” w Polsce.
Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.