Mamy prawo do informacji, tylko musimy nauczyć się z niego korzystać!
25 września, czwartek, Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze, Łokietka 5/1, Wrocław
Urzędy zapewniają, że coraz szerzej otwierają swoje drzwi dla obywateli i obywatelek. Publikują w biuletynach informacji publicznej obwieszczenia, relacje z posiedzeń, rozporządzenia. Podczas takich akcji jak wrocławski Budżet Obywatelski zapraszają mieszkańców i mieszkanki do zadawania pytań osobiście w sali sesyjnej rady miasta. Tylko, co z tego, skoro od lat w sprawach trudnych, niejasnych i kontrowersyjnych możemy liczyć jedynie na opryskliwe odpowiedzi rzeczników prasowych?
Mimo obowiązku udzielania informacji publicznej setki instytucji w Polsce nagminnie odmawia odpowiedzi na zadane im pytania. Mamy prawo wiedzieć jak finansowy jest Śląsk Wrocław i z jakich powodów wypłacane są premie w miejskich spółkach. Mieszkańcy i mieszkanki muszą mieć łatwy i szybki dostęp do informacji na temat spraw publicznych, żeby móc podejmować świadome decyzje na temat własnego podwórka, osiedla i miasta. Dostęp do rzetelnej informacji jest prawem gwarantowanym przez konstytucję i odpowiednią ustawę, a nie przywilejem nielicznych.
Ale żeby skorzystać z tego prawa trzeba najpierw wiedzieć jak pytać o informacje skutecznie i jak nie dać się spławić opowieściami o tym, że wszystko, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami sądu, szpitala, uniwersytetu i urzędu jest ściśle tajne.
Dlatego zaprosiliśmy Grzegorza Wójkowskiego, eksperta z fundacji Bona Fides, żeby podczas warsztatowej dyskusji odpowiedział na pytania o informację publiczną. W ciągu czterogodzinnego szkolenia dowiemy się między innymi: jakie treści stanowią informację publiczną; co określa i reguluje ustawa o dostępie do informacji publicznej; czy instytucje mogą pobierać opłaty za wydawania mieszkańcom ważnych informacji; czy możemy publikować rachunki, umowy i inne treści, które pozyskamy z urzędów oraz jak sądy działają wobec tych, którzy prawa do informacji nagminnie odmawiają. W czasie warsztatów na pewno znajdzie się czas również na wasze pytania i wątpliwości.
Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.
Spotkanie odbywa się jako część cyklu Levels of Trust w ramach pr ogramu Time to Talk przy wsparciu Open Society Foundations.