Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Querelle, reż. Reiner Werner Fassbinder, RFN 1982
Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki
24 listopada, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Zapraszamy na pokaz ostatniego filmu Rainera Wernera Fassbindera, zrealizowanego według powieści Jeana Geneta „Querelle z Brestu”, wydanej po raz pierwszy anonimowo we Francji w 1947 roku. Jej bohaterem jest młody marynarz, który w portowym mieście trafia do burdelu prowadzonego przez Lysiane (Jeanne Moreau). Można tu zagrać w kości – jeśli wygrasz, masz prawo kochać się z właścicielką, jeśli przegrasz, musisz oddać się jej mężowi, Nono (Günther Kaufmann). Querelle postanawia przegrać.
Film Fassbindera był pierwszą dużą produkcją europejską, która tak otwarcie pokazała gejowską ikonografię i męsko-męski seks. Reżyser nie doczekał, niestety, premiery swego dzieła – zmarł nagle w czerwcu 1982 roku. „Querelle”, zaprezentowany dwa miesiące później na festiwalu w Wenecji, wzbudził duże kontrowersje. Przewodniczący jury, wybitny francuski reżyser Marcel Carné, zrezygnował ze swej funkcji, gdy inni członkowie gremium nie zgodzili się, by przyznać filmowi Fassbindera jedną z nagród.
Tytułową rolę zagrał Brad Davis, aktor amerykański znany chociażby z „Midnight Express” Alana Parkera. Zmarł na AIDS w roku 1992.
Po projekcji zapraszamy do dyskusji!
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
__________
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
__________
Kolejne spotkania cyklu:
15.12: Lianna, reż. John Sayles, USA 1983
19.01: Pocałunek kobiety pająka (Kiss of a Spider Woman), reż. Hector Babenco, USA 1985
__________
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.