Katarzyna Górna o działaniach na rzecz uregulowania prawnej sytuacji warunków pracy twórców.
15 grudnia, poniedziałek, godz. 19.00, Visual Culture Research Center, Kijów
W 2012 roku odbył się pierwszy w Polsce strajk artystów zorganizowany przez Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej, który zwracał uwagę opinii publicznej na sytuację artystów, żyjących w zasadzie na granicy ubóstwa i bez opieki socjalnej. Symbolem Strajku stało się zdjęcie znanego artysty Zbigniewa Libery sfotografowanego z tablicą „Jestem artystą, ale to nie znaczy, że pracuję za darmo”. Strajk rozpoczął trwającą już dwa lata dyskusję na temat tego, czym jest praca twórców.
Przez ten czas OFSW udało się wprowadzić do powszechnego dyskursu przekonanie, że artysta / artystka tworząc, wykonuje pracę, a za pracę jak każdemu obywatelowi należy się wynagrodzenie, i tak jak inni pracownicy powinni być objęci opieką socjalną (ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, rodzicielskie, rentowe czy pogrzebowe).
W tym roku powstała Komisja Środowiskowa Pracowników Sztuki OZZ Inicjatywa Pracownicza.
Katarzyna Górna (1968) – artystka. W latach 1989-1994 studiowała na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Tworzy wielkoformatowe, głównie czarno-białe fotografie, które zazwyczaj zestawia w przestrzenne instalacje, oraz filmy wideo i DVD. Twórczość Katarzyny Górnej opiera się na perspektywie kobiecego spojrzenia na rzeczywistość społeczną oraz symboliczne formy funkcjonowania obrazu kobiety w kulturze. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Od 2009 roku współpracuje z Krytyką Polityczną, angażując się w liczne projekty prowadzone w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat i Krytykę Polityczną. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów „Os Warszawa”, „Mały Wspaniały Świat” oraz cyklu seminariów poświęconych najnowszej sztuce wizualnej. Producentka wydarzeń kulturalnych takich jak „House of Change” czy „Obywatelski Kontener Kultury”.
Debata jest podsumowaniem wystawy „Lokaut” opisujacej przemiany pracy.
–
Organizatorzy: Krytyka Polityczna, Visual Culture Research Center
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawę oraz działalność Visual Culture Research Center w Kijowie wspierają: