Miasto

Jesień pracy: Skończmy z przymusem pracy!

Dochód podstawowy dla wszystkich? Kolejna debata w ramach cyklu "Jesień pracy".

Goście: prof. Ryszard Szarfenberg – Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego Leszek Jażdżewski – redaktor naczelny Liberté! Prowadzenie: Marek Jedliński (KP)

24 października, piątek, g. 18.00, Świetlica KP, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Wyobraź sobie, że przychodzisz na świat, a społeczeństwo mówi: «Witaj! Niczego nie będzie ci brakować. Co chcesz robić? Jakie jest twoje powołanie?». Wyobraź sobie, jak inaczej żyłoby się w takiej atmosferze. – Daniel Straub, Inicjatywa na Rzecz Dochodu Podstawowego

Dochód podstawowy to kwota pieniędzy wypłacana wszystkim bez wyjątku w wysokości, która zapewnia co najmniej minimum godnej egzystencji. Ale przestańmy na chwilę myśleć o pieniądzach. Dochód podstawowy to przede wszystkim pomysł na to, jak wyzwolić wszystkich ludzi od przymusu pracy. Od strachu przed jej utratą. Od psychicznego terroru, jakim jest praca nielubiana, nieznośna, upokarzająca. Od obawy o przyszłość, która utrudnia podejmowanie najważniejszych życiowych decyzji.

Dochód podstawowy to także pomysł na to, jak uwolnić ludzką energię, wyobraźnię i – tak! – przedsiębiorczość, aby mogły służyć innym celom niż tylko utrzymanie się na powierzchni wolnego rynku. To pomysł na to, by każdy i każda z nas mogła poświęcić więcej czasu na to, co pragnie robić, a mniej na to, co musi, by przetrwać.

Dochód podstawowy to prosta idea o rewolucyjnych konsekwencjach. To urzeczywistnienie prawa wszystkich ludzi do godnych warunków życia. To wreszcie sposób na to, by nasze pokolenie było ostatnim pokoleniem niewolników i niewolnic przymuszanych do pracy strachem przed nędzą i bezdomnością albo cierpiących z powodu braku pracy.

Czy stać nas na dochód podstawowy? To źle postawione pytanie. Lepsze pytanie brzmi: jak długo możemy odwlekać osiągnięcie wyżej wymienionych celów? I czy umiemy sobie wyobrazić, co możemy razem osiągnąć, kiedy zaczniemy pracować naprawdę z własnej woli? Zapraszamy do dyskusji!

Kolejne spotkania w cyklu:

29 października, środa, g. 18.00, Świetlica KP
Bierni, roszczeniowi, nieracjonalni? Fakty i mity o polskich pracownikach i bezrobotnych
Wykład dra Wojciecha Woźniaka (UŁ)

4 listopada, wtorek, g. 18.00, Świetlica KP
Niewidoczne prace, alternatywne historie
Wykład dra Tomasza Rakowskiego (UW)

5 listopada, środa, g. 18.00, Świetlica KP
Prekariat
Spotkanie z Jarosławem Urbańskim, autorem książki „Prekariat i nowa walka klas”

27 listopada, czwartek, g. 18.00, Świetlica KP
Sekspraca
Debata z udziałem Izabeli Ślęzak (UŁ) i Anny Rateckiej (Sex Work Polska) 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij