O faktach i mitach dotyczących polskich pracowników i bezrobotnych opowie dr Wojciech Woźniak (Instytut Socjologii UŁ).
29 października, środa, g. 18.00, Świetlica KP, ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro
„Bierność i roszczeniowość dziedziczy się po rodzicach.”
„Niskie płace w Polsce są efektem słabej wydajności pracy.”
„W gminie o największym bezrobociu w Polsce jeżdżą limuzynami po zasiłek.”
„Połowa rent w Polsce jest wyłudzona.”
„Państwo demoralizuje bezrobotnych dając im zasiłki i bezpłatne ubezpieczenia zdrowotne.” „Bezrobocie w Polsce to efekt wysokich pozapłacowych kosztów pracy w Polsce i małej mobilności ludzi.”
„Minimalne wynagrodzenie jest barierą do zwiększenia zatrudnienia w Polsce.”
To fragmenty publikacji pojawiających się w ostatnich miesiącach w mediach dotyczących pracy i bezrobocia w Polsce. Takie same lub podobne cytaty można by znaleźć w dowolnym okresie ostatnich dwudziestu paru lat. Część z nich została napisana lub wypowiedziana przez legitymujących się stopniami i tytułami naukowymi ekspertów. Podobne wypowiedzi trafiają do programów politycznych. O dziedziczeniu bierności, niskiej aktywności i roszczeniowości odbiorców różnego typu wsparcia można przeczytać również w oficjalnych dokumentach instytucji mających tę pomoc świadczyć.
W czasie spotkania zastanowimy się nad realnością ww sądów. Przyjrzymy się wynikom polskich i międzynarodowych badań dotyczących tej problematyki. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o źródła tych przeświadczeń i ich popularności, a także, jakie konsekwencje tego typu opinie mają dla skuteczności działań na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy w Polsce.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Jesień pracy”