Debata i warsztaty o Romach w sobotę, 13 września w Świetlicy KP w Trójmieście.
W dyskusji Jakiej integracji potrzebujemy? Romowie w Polsce – lokatorzy, turyści, imigranci? wezmą udział: Andrzej Stefański – Dyrektor Zespołu Społecznego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Weronika Rokicka – Amnesty International, przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Grzegorz Ilnicki – Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, Klaudia Iwicka – Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Tomasz Nowicki – aktywista, autor petycji „Przeciwko bezprawnej eksmisji Romów w Gdańsku”, Agata Ferenc – Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada oraz Katarzyna Czarnota – Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów z Poznania.
Debatę poprzedzą warsztaty Grupy skrajnie wykluczone – strategie pracy z migrantami romskimi odbywające się w godzinach 12.00-15:00. Zajęcia skierowane są w szczególności do aktywistek, dziennikarzy, pracowniczek, pracowników instytucji publicznych, oświatowych i kultury. Trzygodzinne spotkanie poprowadzą specjaliści z zakresu asystentury skierowanej do romskich migrantów z Rumunii, dialogu międzykulturowego, języka publicznego dyskursu. Celem zajęć jest wypracowanie strategii działania na rzecz romskich migrantów i budowania relacji.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Na warsztaty obowiązują zapisy: [email protected]
Debata Jakiej integracji potrzebujemy? Romowie w Polsce – lokatorzy, turyści, imigranci?, odbędzie się w sobotę, 13 września o godz. 16.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk. Wstęp wolny.
Na początku sierpnia rodzina rumuńskich Romów, mieszkająca w gdańskim Jelitkowie decyzją lokalnych władz i urzędników została wyrzucona z zamieszkiwanego miejsca. Sytuacja Romów rumuńskich z Gdańska pokazuje, że niezbędne jest wypracowanie narzędzi, które umożliwiałyby proces wzajemnej integracji z grupą wykluczonych społeczności migrantów.
Organizatorami debaty są Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście i Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu.
Wydarzenie jest częścią projektu Time To Talk dofinansowanego ze środków Open Society Foundations.