Zapraszamy na bezpłatne, grudniowe wydarzenia w naszej nowej siedzibie (al. Jana Łyska 3)
Program:
8 grudnia 2016 (czwartek), godz. 18.00
„Gdzie jest Polska, którą mam na myśli?” – dyskusja
Dyskusja z udziałem prof.Przemysława Czaplińskiego (znawcy literatury, krytyka, tłumacza) i prof. Ryszarda Koziołka (literaturoznawcy) będzie dotyczyła tego, gdzie Polska dzisiaj leży skoro nie leży tam, gdzie leżała. Czy da się odczytać jej położenie z literatury, piśmiennictwa, sztuki? Skoro czytanie, kontakt z kulturą symboliczną ulepsza nas i pomaga zrozumieć siebie to czy będziemy mogli dzięki prześledzeniu paru lektur zobaczyć, że „zmiana naszego położenia wynika z poluzowania więzi z większymi – takimi jak Unia Europejska czy Europa Środkowa – całościami.” Wreszcie, czy literatura podpowiada nam dokąd to dryfowanie może nas zaprowadzić?
Wprowadzenie: Joanna Wowrzeczka.
14 grudnia 2016 (środa), godz. 17.00
„Co widać z peryferii?” – debata
Podczas debaty, w której udział wezmą: Dariusz Bugalski (radiowa Trójka), Lidia Ostałowska (reportażystka, pisarka), Krzysztof Czyżewski (założyciel Ośrodka Pogranicze – Kultur, Sztuk i Narodów) oraz Michał Sutowski (Instytut Studiów Zaawansowanych, Krytyka Polityczna) będziemy zastanawiać się jaką rolę w kulturze odgrywa to co oddolne, niezależne. Chcemy przyjrzeć się temu zagadnieniu, odnosząc się do literatury, edukacji, psychologii, mediów czy polityki. Zapytamy też jaką perspektywę dla kultury 2016+ widać z peryferii?
Prowadzenie: Anna Cieplak/Natalia Kałuża (Krytyka Polityczna)
15 grudnia 2016 (czwartek), godz. 17.00
„W Cieszynie mówimy Marhaba” – warsztaty
Kontynuacja warsztatów z cyklu „Kultura sąsiedzka”. Zapraszamy na spotkanie z ceramikiem Bogdanem Kosakiem oraz Agnieszką Szczepaniak, Olimpią Świst i Maciejem Mandeltem – przedstawicielami Stowarzyszenia NOMADA (wrocławskiej organizacji działającej na rzecz praw człowieka, ich popularyzacji i obrony, szczególnie wśród grup wykluczonych, imigrantów, obcokrajowców, mniejszości etnicznych czy religijnych). Podczas spotkania omówiony zostanie przewodnik do pracy z uchodźcami oraz społecznością przyjmującą.
Do udziału można się zgłaszać przez wysłanie e-maila na adres: [email protected]
17 grudnia 2016 (sobota), godz. 10.00
„Kultura i rozwój”- SEMINARIUM
W jaki sposób kultura przekłada się na społeczny dobrostan? Poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania poświęcono czteroletni program seminariów, konferencji i badań, z których konkluzje zostały zawarte w książce „Kultura i Rozwój”.
Do udziału można się zgłaszać przez wysłanie e-maila na adres:
20 grudnia (wtorek) 2016, godz. 17.00
„Wstyd” – wystawa malarstwa i fotografii Joanny Wowrzeczki i Agnieszki Wróblewskiej.
„Prezentów nie musisz kupować” – warsztaty.
Podczas bezpłatnych, sąsiedzkich warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość wykonania własnych upominków na święta.
Prowadzenie: grupa Manseo (Katarzyny Broda-Firla, Arkadiusz Tanistra)
Do udziału w warsztatach można się zgłaszać przez wysłanie e-maila na adres:
natalia.kaluza@ krytykapolityczna.pl
Działania dofinansowane ze środków fundacji im. Róży Luksemburg