Współdziałania, empatii i poszanowania dla drugiego człowieka warto się uczyć od najmłodszych lat, wiadomo nie od dziś.
Od tego, jakimi będziemy ludźmi, zależy kształt społeczeństwa. Wiedział o tym także Jacek Kuroń.
Nawiązanie do tego znanego działacza, polityka i opozycjonisty w okresie PRL-u nie jest przypadkowe. W tym roku mija 10 lat od śmierci Kuronia, a pytania o jego działania lub idee wciąż inspirują i pozostają aktualne. Jednym z nowszych i dość widowiskowych przykładów zainteresowania tą postacią był choćby zorganizowany przez Krytykę Polityczną Festiwal Jacka Kuronia.
Na mniejszą skalę do działań i przekonań Kuronia namawia również gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej. Tak przynajmniej pojmujemy przesłanie zawarte w dwóch książkach dla dzieci wydanych przez Krytykę Polityczną, czyli Bieda. Przewodnik dla dzieci i Współpraca. Przewodnik dla dzieci. Dobrze wiedząc, że Kuroń bronił wykluczonych czy sprzeciwiał się nierównościom społecznym oraz potrafił współdziałać z innymi, czego koronnym przykładem może być Komitet Obrony Robotników – w pewnym uproszczeniu przekazujemy te idee małym gnieźnianom.
Wybrane grupy dzieci począwszy od wieku przedszkolnego, a skończywszy na pierwszych klasach szkoły podstawowej, mogą od dwóch lat zapoznawać się z fragmentami wyżej wspomnianych publikacji oraz brać udział w specjalnie dopasowanych do publikacji zabawach. I tak, przykładowo, trudno nie ulec czarowi „pajęczyny”, przy której najmłodsi prawie za każdym razem „na dzień dobry” muszą ze sobą współpracować, trzymając sznurek wełny z rozwijanego kłębka tak, by się nie zaplątał oraz przedstawiać się sobie nawzajem imionami. Albo nie wzruszyć się przy pokonywaniu „przeszkód w lesie”, do czego niezbędna jest pomoc koleżanki lub kolegi (jedno z zadań po przeczytanym opowiadaniu „Mądre świnie, zwycięskie mrówki” w zeszłym roku).
Przy okazji rozmowy o biedzie zrobiło się już nieco poważniej. Jak się okazało, ta kwestia nie była obca młodym uczestnikom zajęć. Co więcej, znane im były także mechanizmy ekonomicznych wykluczeń, którym sami nieraz ulegają chwaląc się posiadanymi przez siebie rzeczami i dyskryminując przy tym koleżanki lub kolegów, którzy ich nie mają.
Nie byłoby tych niecodziennych warsztatów (obecnie wspieranych przez Urząd Miasta Gniezna w ramach projektu „Wolność, równość, patriotyzm”), gdyby nie duże wsparcie Ewy Jaworskiej, znakomitej bibliotekarki, a także koordynatorki ogólnopolskiej kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. To jej zaangażowanie, wyczucie idei, pedagogiczne podejście, a także kontakty w szkołach i przedszkolach, pozwalają nam pracować z dziećmi. Pierwsze z tegorocznych warsztatów dla dzieci organizowanych przez Klub KP odbyło się w czerwcu w Przedszkolu nr 17 „Piastowska Gromada” i dotyczyło współpracy, a kolejne, tym razem o biedzie i dla starszych dzieci, planowane jest na jesień (wrzesień-październik).