Miasto

Debata: Miastokracja | Babranie się w miejskiej przeszłości

Debata z udziałem Weroniki Grzebalskiej i Piotra Pazińskiego. Prowadzenie: Maciej Gdula.

Uniwersytet Krytyczny | Miastokracja | Babranie się w miejskiej przeszłości 

Goście: Weronika Grzebalska i Piotr Paziński
Prowadzenie: Maciej Gdula

3 grudnia, środa, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Podczas wyborów samorządowych wielu kandydatów z premedytacją unikało odnoszenia się do kwestii pamięci. Większość wolała mówić o nowych inwestycjach i projektach ewentualnie o tym, co tu i teraz. Przeszłość została odesłana na poziom polityki krajowej jako kwestia niewygodna i niepotrzebnie dzieląca ludzi. Podczas dyskusji rozjątrzać będziemy kontrowersje związane z lokalnymi miejscami pamięci. Przyjrzymy się sporom o pomniki, dyskusjom na temat muzeów i procesom wymazywania śladów historii. Będziemy pytać komu służy i dla kogo budowany jest dzisiejszy kształt przeszłości naszych miast.

Weronika Grzebalska – doktorantka w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk, absolwentka socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowych Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki w Instytucie Badań Literackich PAN. Interesuje się historią feministyczną, a przede wszystkim płciowymi aspektami wojen i przemocy politycznej. Za pracę magisterską poświęconą uczestnictwu kobiet w powstaniu warszawskim otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Gender Studies IBL PAN oraz wyróżnienie specjalne w konkursie im. J.J. Lipskiego organizowanym przez Stowarzyszenie „Otwarta Rzeczpospolita”. Autorka książki Płeć powstania warszawskiego.

Piotr Paziński – ukończył filozofię na UW, przez kilka lat ślęczał nad Ulissesem Jamesa Joyce’a, po czym doktoryzował się w IBL PAN (książka Labirynt i drzewo, 2005 oraz przewodnik Dublin z Ulissesem, 2008). Redaktor naczelny „Midrasza” i współtwórca Dni Książki Żydowskiej, członek redakcji wydawnictwa Austeria. Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze.

Maciej Gdula – socjolog, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i badaniem systemu klasowego. Badał i popularyzował teorię P. Bourdieu, N. Luhmanna i B. Latoura. W swoich badaniach nad klasami koncentrował się na wzroście roli klasy średniej jej związkach z instytucjami państwowymi i publicznymi. Opublikował m.in.: Trzy dyskursy miłosne(2009), Style życia i porządek klasowy w Polsce (2012, wspólnie z P. Sadurą). Wykładowca Instytutu Studiów Zaawansowanych.


______

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij