Miasto

Debata „Czy polskie prawo ma płeć?”

W cyklu "Układ równań" spotkanie z udziałem Anny Dryjańskiej, dr Sylwii Spurek, prof. Ewy Łętowskiej. Prowadzenie: Krzysztof Śmiszek. 

14 listopada 2014 r. o godz. 19:00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16 (II piętro) Warszawa

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Krytyka Polityczna w Warszawie zapraszają na debatę „Czy polskie prawo ma płeć?”.

Prawo jest systemem norm ogólnych i abstrakcyjnych – dla większości z nich płeć nie ma znaczenia. Czy prawo nie wpływa jednak w większym stopniu na sytuację kobiet niż mężczyzn? Weźmy za przykład klauzulę sumienia, na mocy której lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem – w praktyce większość odmów dotyczy świadczeń związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym kobiet. 

Czy prawo tworzy system nierówności?

Czy prawo w ogóle ma płeć? 

Czy kategoria płci jest prawu potrzebna?  

Uczestniczki i uczestnicy:

Prof. Ewa Łętowska – prawniczka, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, pierwsza polska Rzeczniczka Praw Obywatelskich  

Dr Sylwia Spurek – legislatorka, dr nauk prawnych.  Wiceszefowa Biura Pelnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania

Anna Dryjańska – socjolożka, Fundacja Feminoteka

Moderacja: Krzysztof Śmiszek, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego

 

Debata odbywa się w ramach projektu „Układ równań. Cykl debat o równości” realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Fundacji im. Róży Luksemburg. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij