Letnia czytelnia oraz Krytyczny Przegląd Prasy, to zaledwie część atrakcji planowanego na 15 sierpnia Cudu nad Martwą Wisłą w Gdańsku.
Cud nad Martwą Wisłą, to wydarzenie organizowane przez CSW Łaźnia w Nowym Porcie. Świetica Krytyki Politycznej w Trójmieście zaprasza na wspólne czytanie książek w Letniej Czytelni, a potem krytycznie przyjrzenie się i dyskutować o doniesieniach medialnych. Propozycjami tymi wpisujemy się w program wydarzenia opisany przez Aleksandrę Tatarczuk jako wanderlust.
„Wanderlust” to przenikliwa tęsknota i ogromne pragnienie podróżowania. To siła, która popycha do wyruszenia przed siebie, jak najdalej, po linii prostej. Powodowani nią bohaterowie zostawiają za sobą całe życie, porzucają stare wartości i szukają od nich wyzwolenia. Nie jest to bezrefleksyjna podróż, polegająca na kolekcjonowaniu widokówek i widoków. Za każdym nowym obrazem będzie bowiem kryło się nowe doświadczenie. Podróż stanie się metaforą dojrzewania, procesem stawania się. Na jej końcu majaczy zaś daleki cel – szczęście. To pełne nadziei oczekiwanie, że u kresu drogi odnajdziemy „raj utracony”, miejsce gdzie na każdego podróżnika czeka fortuna, towarzyszyło wielu epokom i ruchom. Jednak tylko wanderlust tak bardzo dowartościowuje podróż, jako unikalną, poetycka wizję ludzkiego ducha wyruszającego na wieczną wyprawę poza siebie.
Podróżując konfrontujemy się z naturą i cywilizacją. Doświadczamy nowych smaków i choć nie wszystkie przypadają nam do gustu, dzięki ich poznaniu nasze pojęcie o świecie oraz o sobie samym staje się coraz większe. Poznani ludzie uczą nas cierpliwości, wyrozumiałości, ale też niejednokrotnie przywracają wiarę! Każde nowe miejsce staje się obietnicą zaspokojenia tęsknoty i odnalezienia szczęścia.
I tak oto dotarliśmy nad brzeg Martwej Wisły w Nowym Porcie. Stojąc nad Nabrzeżu Zbożowym docierają do nas wszystkie żywioły: wiatr smaga włosy, woda kołysze statki, ziemia gości nasze zmęczone stopy, a lejący się z nieba ogień rozświetla dzień. Napędzani uczuciem, że to właśnie tu, że to właśnie teraz, nastąpi kres naszej drogi, czekamy na znak. Wyszukujemy go na niebie, próbujemy zapisać światłem, wyczytać z prozy i poezji. Ćwiczymy nasze ciało, posilamy je pokarmami, a umysł zapełniamy obrazami i słowami. Pod drzewem, nad wodą, na trawie, na ziemi – czekamy. Czekamy aż stanie się Cud. Cud nad Martwą Wisłą.
Program:
ŻYWA GALERIA – info punkt, zajęcia animacyjne dla dzieci (plac przy ul. Starowiślnej) 12:00 – 18:00
CZYTELNIA W PARKU (Krytyka Polityczna, park przy ul . Wyzwolenia) 12:00 – 18:00
EZOTERYCZNY TARG (plac przy ul. Starowiślnej) 12:00 – 20:00
BARWA WNĘTRZA (instalacja Youngton Jung, park przy ul . Wyzwolenia) 12:00 – 20:00
STREFA SPORTOWA (plac przy ul. Starowiślnej) 12:00 – 21:00
WARSZTATY CYJANOTYPII (Młynek Sztuki, plac przy ul. Starowiślnej) 12:00 – 13:30
WARSZTATY BUDOWY KALEJDOSKOPÓW (Młynek Sztuki, plac przy ul. Starowiślnej) 14:00 – 15:30
SPACER W POSZUKIWANIU RAJU (Dorota Kucharczyk, start plac przy ul. Starowiślnej) 15:00-16:30
KRYTYCZNY PRZEGLĄD PRASY (Krytyka Polityczna, park przy ul. Wyzwolenia ) 16:00-18:00
MORALNIE ZDROWY KRĘGOSŁUP (Centrum Jogi, Nabrzeże Zbożowe) 17:00- 18:15
WARSZTATY świeciwsieci (Brygada Architektoniczno-Urbanistyczna BUA, plac przy ul. Starowiślnej) 18:00 – 19:30
KOLACJA POD DRZEWEM (kulinarny happening Judyty Warzechy, park przy ul. Wyzwolenia) 19:00 – 21:00
DRZEWO (happening Dwóch Oli, park przy ul. Wyzwolenia) 20:00 -23:00
PROJEKCJA FILMY „WIELKI BŁĘKIT” (plac przy ul. Starowiślnej) 21:15 – 24:00
Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w partnerstwie m.in. ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście.