Miasto

Autorki „Wyspą” kanonów literackich

Twórczość pisarek polskich i jej stopniowe wypieranie z kanonów literackich będzie tematem seminariów prof. Ewy Graczyk. Pierwsze w środę, 22 listopada w Gdańsku.




W kanonie lektur szkolnych zaledwie co piąta pozycja jest książką napisaną przez kobietę. Wśród 154 autorek i autorów, znajduje się 25 kobiet i 129 mężczyzn. Czy przy tworzeniu spisu lektur konieczny jest parytet? Czy twórcy antologii literackich nie dostrzegają wartości godnych szkolnych dyskusji, w książkach pisanych przez kobiety? Próba odnalezienia przyczyn tego, że nie uczymy się literatury na przykładzie książek napisanych przez kobiety będzie jednym z tematów środowego spotkania. Podczas swojego najbliższego seminarium na temat literatury pisarek polskich profesor Ewa Graczyk posłuży się przykładem życia i twórczości Róży Ostrowskiej, autorki m.in. powieści Wyspa.

 


 

Rok temu, nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się niezwykła książka prof. Ewy Graczyk o polskich pisarkach. Książka Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju, zawiera teksty będące interpretacjami utworów (czy pewnych aspektów twórczości) polskich pisarek, przede wszystkim Narcyzy Żmichowskiej, Elizy Orzeszkowej, Zofii Nałkowskiej, Róży Ostrowskiej i Doroty Masłowskiej.

 


 

Seminarium prof. Ewy Graczyk Życie literatury: Pisarki polskie, którego głównym tematem będzie twórczość Róży Ostrowskiej odbędzie się w środę, 22 października o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk.

 

 

Wstęp wolny

 


Ewa Graczyk – doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej UG. Feministyczna literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994); O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994) oraz Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004). Współorganizatorka wraz z M. Pomirską konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie Gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego Siostry i ich kopciuszek. We wrześniu 2013 roku ukazała się  jej najnowsza książka Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju.

 

 


Spotkanie odbywa się w ramach ścieżki tematycznej “Życie literatury: Pisarki polskie” będącej częścią projektu Uniwersytet Krytyczny, dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska. 

 

 


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij