Od pewnego czasu straszy się "ideologią gender". Stanowisko Kongresu Kobiet.
Czym różni się kobieta od mężczyzny? Płcią biologiczną. A czym różni się kobieta z XIX wieku od kobiety z XXI wieku? Gender, czyli odmiennym sposobem funkcjonowania w obrębie społeczeństwa i kultury. W XIX wieku (i wcześniej) traktowano kształcenie i pracę kobiet jako „niezgodne z naturą”. W XX wieku kobiety mogą kształcić się i wybierać zawody prawie bez ograniczeń. Nasza biologiczna płeć nie uległa zmianie, zmieniło się natomiast kulturowe postrzeganie roli kobiet (gender).
Gender to nauka o tym, co i jak „robi” kultura z płcią biologiczną. Jak powstają, jak funkcjonują i jak ograniczają nas wzorce kulturowe związane z płcią. Studiując gender – studiujemy w istocie kulturowe uwarunkowania i znaczenia ról przypisanych kobietom i mężczyznom. Studia gender stanowią uznany i dobrze rozwijający się dział wiedzy o człowieku i społeczeństwie. Traktować je jako „ideologię”, to nie rozumieć naukowego charakteru psychologii, socjologii czy kulturoznawstwa z badaniami gender bezpośrednio związanymi.
Chcemy zaprotestować przeciwko takim działaniom.
Chcemy zaprotestować przeciwko ignorancji, arogancji i absurdowi głoszonemu w autorytatywny sposób przez niektórych hierarchów kościoła, katolickich publicystów, polityków i samorządowców. Chcemy zaprotestować przeciwko przekłamaniom głoszonym w imię politycznych celów, opartych na konfliktowaniu społeczeństwa i poszukiwaniu „wroga”.
Gender nie jest ideologią – jest kategorią naukową, pozwalającą lepiej poznać społeczeństwo, kulturę i ludzką tożsamość. Wiedza oparta na studiach gender jest wykorzystywana m.in. dla zrozumienia nierówności społecznych i przeciwdziałania im.
Magdalena Środa
Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet
Materiał przesłany przez Biuro Prasowe Kongresu Kobiet.
www.kongreskobiet.pl