Kraj

Zaczyna się Rok Antyfaszystowski

Rok Antyfaszystowski to wyraz niezgody na gloryfikację wojny, kult przemocy, autorytaryzm, nacjonalizm, nietolerancję, mizoginię, homofobię i rasizm, które prowadzą do dewastacji sumień, wspólnoty ludzkiej i środowiska naturalnego.

Rok Antyfaszystowski to wspólna nazwa dla działań artystycznych, kulturalnych i społecznych, które odbędą się w całym kraju między 1 września 2019 r. a 8 maja 2020 r., czyli między 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicą jej zakończenia. Będzie można zobaczyć przedstawienia teatralne, wystawy, koncerty, przeglądy filmów i debaty.

Celem działań jest propagowanie i przypomnienie postaw antywojennych, pokojowych i demokratycznych. Sprzeciw wobec faszystowskich idei, języka i działań, sprzeciw wobec przemocy.

W organizację Roku Antyfaszystowskiego włączyło się wiele podmiotów. Instytucje kultury, organizacje pozarządowe, ruchy społeczne, aktywistki i aktywiści sieciują się i tworzą platformę dla swoich działań.

Wciąż można się włączyć ze swoim pomysłem, pod hasłem „przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi”. Organizatorki są również otwarte na formalne uroczystości, jeżeli ich organizatorki i organizatorzy będą chcieli dołączyć do inicjatywy.

Już we wrześniu można zobaczyć między innymi wystawę Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wystawę Trzy plagi w Galerii Labirynt w Lublinie czy performans The Solution Mat – forum prowadzenia sporów w gdańskiej Łaźni.

Na stronie internetowej organizatorzy deklarują, że Rok Antyfaszystowski stanowi kolektywny wyraz niezgody na gloryfikację wojny, kult przemocy, autorytaryzm, nacjonalizm, nietolerancję, mizoginię, homofobię i rasizm, które prowadzą do dewastacji sumień, wspólnoty ludzkiej i środowiska naturalnego.

Pomysł organizacji Roku Antyfaszystowskiego zrodził się już w styczniu 2018 w Krakowie. Do akcji dołączyły szybko Galeria Arsenał w Poznaniu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Teatr Powszechny w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i CSW Łaźnia w Gdańsku. Temat był też przedmiotem debaty w czasie Forum Przyszłości Kultury w grudniu 2018 r.

Organizatorzy Roku Antyfaszystowskiego podkreślają gotowość do współpracy z różnymi organizacjami i środowiskami, prowadzącymi bądź chcącymi prowadzić działalność antyfaszystowską.

Na stronie Roku Antyfaszystowskiego można zobaczyć też społeczne archiwum działań antyfaszystowskich i antywojennych w kulturze i sztuce.

**
Źródło: materiały organizatorów.

Kochające Polskę rodziny z dziećmi, czyli jak oswoiliśmy faszyzm

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij