Czy samorząd województwa wielkopolskiego może przeprowadzić rewolucję? Może, przynajmniej na poziomie projektu kulturalnego. Nie tylko może, ale i przeprowadza. Wielkopolska: Rewolucje to szereg działań kulturalnych organizowanych w oddalonych od Poznania ośrodkach miejskich. Rewolucje, z którymi mieli okazję spotkać się mieszkańcy Konina, Swarzędza czy Zakrzewa, wprowadzają ferment w funkcjonowanie lokalnej społeczności.
Wielkopolskie rewolucje są niesztampowe. Bo czy w sołectwie Kołata często odbywa się pokaz mody, na którym prezentowane są ubrania uszyte przez mieszkanki z materiałów pochodzących z… recyklingu? A czy w Krzyżu często zaprasza się widzów na przedstawienie teatralne opowiadające o pacyfiście, feminiście, ekologu, wegetarianinie Hansie Paasche?
W Koninie rewolucyjnym działaniom nadano tytuł Kwestia romska. Projekt z większością. Nie było klasycznych paneli dyskusyjnych dotyczących mniejszości czy debat na temat problemów w relacjach polsko-romskich. Było za to dużo mocnych akcentów kulturowych. I społecznych. Zaczęło się od wywieszenia flagi romskiej na wieży ciśnień w Koninie – miejscu widocznym z trasy pociągu Warszawa-Berlin. W wieży miał miejsce także pokaz pierwsza indywidualna wystawa mołdawskiego artysty Pavla Braili w Polsce: instalacja wideo Wzgórze baronów – obraz typologii willi romskich w mieście Soroca, oraz nowy projekt – Talking Letters – film o języku romani. W romskiej willi dobywały się konsultacje z artystami, antropologami, aktywistami, oprowadzano też po architekturze Polska Roma.
Rozmowy prowadzili m.in. Marek Miller – prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Polskich Romów, Sara Czureja – muzyk, wirtuozerka cymbałów węgierskich, Sandra Teitge – kuratorka Dinner Exchange Berlin: inicjatywy na pograniczu sztuki i gotowania, która przygotowuje potrawy z niewykorzystanych produktów.
Wydarzenie obiło się szerokim echem zarówno w środowisku romskim, jak i wśród innych mieszkańców Konina oraz okolic. Wielu z nich zachęciło do odwiedzenia romskiej willi, obejrzenia prac artystycznych, posłuchania rozmów na tematy związane z kulturą, sztuką i życiem społeczności, która mieszka w tym samym mieście, a której większość nie zna.
Kulturę postrzegam jako kluczowy tej punkt inicjatywy. Pozostaje mieć nadzieję, że dla mieszkańców Konina nie było to tylko jednorazowe spotkanie z kolorową romską sztuką i pełną energii muzyką, a wstęp do bliższego poznania się.
Kwestia romska. Projekt z większością odbyła się w Koninie w dniach 12-13 października. Kuratorka projektu: Joanna Warsza