Fotorelacje

Fotorelacja: Obchody 109. rocznicy Powstania Łódzkiego – Rewolucji 1905

Nad pochodem rozwinięty został olbrzymi transparent z postulatami robotniczymi, które nosili na ustach ówcześni rewolucjoniści.

W Łodzi 21 czerwca 2014 r. świętowaliśmy 109. rocznicę Powstania Łódzkiego – Rewolucji 1905 roku. U zbiegu ulic Piotrkowskiej i Jaracza, przy pomniku Twórców Łodzi Przemysłowej aktorzy Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, grupy artystycznej Off Harnam i soliści Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego wystawili spektakl nawiązujący do historii protestów łódzkich robotników. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie archiwalnych wspomnień pracowników fabryk. Dialogi pomiędzy robotnikami komentował chór, śpiewając m.in. pieśni: „Gdy naród do boju” czy „In ale gasn”.
Obchody zakończył pochód ulicami Piotrkowską i Rewolucji 1905 roku — dawną ulicą Południową, na której stała główna powstańcza barykada. U zbiegu ulic Rewolucji 1905 roku oraz Wschodniej, nieopodal tablicy upamiętniającej wydarzenia strajkowe, uczestnicy pochodu odśpiewali „Łodziankę”. Nad pochodem rozwinięto olbrzymi transparent z postulatami robotniczymi, które nosili na ustach ówcześni rewolucjoniści: „Żądamy: 8 godzinnego dnia pracy! Pomocy lekarskiej dla całej rodziny! Ubezpieczeń na starość i od wypadków! Dwutygodniowego urlopu! Bezpłatnej i powszechnej edukacji! Zapłaty za czas strajku!”.
W trakcie przedstawienia przyłączający się do inscenizacji strajku mieszkańcy Łodzi otrzymali specjalne egzemplarze gazety jednodniowej „Łodzianka”.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij