Tomasz Piątek

Roz.prawicz.

Czy znają Państwo tak zwany Nowy Ekran (nowyekran.pl)? Jest to jeden z najlepszych portali typu roz.prawicz. (czyli rozrywkowo-prawicowych). Na jego łamach różni panowie zarzucają sobie nawzajem, że są agentami WSI i SB względnie bratankami agentów WSI i SB. Na przykład pewien pan Mrozewski został oskarżony o to, że jest Mrożewskim, względnie Mrożewski został oskarżony o to, że jest Mrozewskim (już nie pamiętam dokładnie). W każdym razie chodziło o to, że jakiś pan nazywa się podobnie do innego pana, który był agentem, a więc tamten na pewno jest jego stryjem i w związku z tym mamy do czynienia z kryptodyktaturą bratanków, która uniemożliwia Polsce wybicie się na niepodległość. Innym hitem Nowego Ekranu jest koncepcja, żeby Polska wybiła się na niepodległość poprzez wyjście z Unii Europejskiej i zjednoczenie z Łukaszenkowską Białorusią, państwem prawdziwie niepodległym. Palce lizać. Palce lizać i obgryzać, jak mawiał Lopek Krukowski.


Przyzwyczaiłem się już do tego, że Nowy Ekran zawsze mnie czymś zadziwi, więc właściwie przestał mnie zadziwiać, aż przyszedł Dzień Kobiet. I wtedy zobaczyłem to. Nowy Ekran objął patronat nad Festiwalem Kobiet, który ma się odbyć jutro, w sobotę, w Hotelu Europejskim. Prawda, że na samą myśl można poczuć dziwne wibracje w kręgosłupie? Jak może wyglądać Festiwal Kobiet pod patronatem Nowego Ekranu? Ano właśnie tak, jak reklamujący go obrazek. Paniusia w mini i na szpilkach, z różową wstążką w roli obroży, z koszmarną ni to ondulacją, ni to grzywką na głowie, która zapewne ma uspokoić prawicowców: że niby ten okaz zatrzymał się w głębokich amerykańskich latach pięćdziesiątych, nietknięty jest myślą feministyczną i jakąkolwiek myślą. Osobnik trzyma w ręku kolorowe balony, co zapewne ma nas utwierdzić w przekonaniu o wrodzonej dziecinności kobiety. Najbardziej zagadkowym elementem obrazka są dziwne fioletowe znaki na udach tej pani, jakby sińce. Pewnie jej prawicowy nowoekranowy mąż ją pobił. Pobił ją, a ona się cieszy.


Jeden obrazek mówi tyle, co tysiąc słów. Zobaczmy teraz, co mówią słowa. Jakimi słowami reklamuje się Festiwal Kobiet pod patronatem Nowego Ekranu? Cytuję (z litości poprawiając błędy interpunkcyjne i inne): „Kobieca Kawiarenka. Drogie Panie, czy byłyście kiedyś na imprezie tylko i wyłącznie dla kobiet? Gdzie mężczyźni zostają za drzwiami, a kobiety wkraczają do strefy, gdzie będą mogły się zrelaksować? Spotkać z przyjaciółką? Poplotkować, a przy okazji kupić małą błyskotkę oraz zapoznać się z nowinkami w kosmetyce, modzie, zdrowiu? Jeśli nie, trafia się ku temu wspaniała okazja! Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy wszystkie Panie na aromatyczną kawę! Spędźmy ten wyjątkowy dzień razem, tylko w gronie kobiet, wśród radości, miłych gestów i uśmiechów. Bez skrępowania, z dala od codziennych obowiązków. Przygotowaliśmy wiele wspaniałych atrakcji oraz ciekawych bloków tematycznych. Poruszymy na nich typowo kobiecą tematykę. Zaczynając od urody, trendów w modzie, poprzez zdrowie, a kończąc na turystyce. Festiwal Kobiet to też wspaniała okazja, by doskonalić swoje umiejętności. Pokaz gotowania ze znanym Kucharzem [Kucharz pisany jest wielką literą, zapewne dlatego, że dla modelowej kobiety to Najwyższy Autorytet Po Papieżu – T. P.]. Warsztaty rękodzieła. Lekcje makijażu. Warsztaty stylizacji. Zapraszamy wszystkie kobiety, bez względu na wiek. Czas spędzony podczas Festiwalu Kobiet jest Waszym relaksem! Zaczynamy w sobotę 10 marca w Hotelu Europejskim w Warszawie o godzinie 13.00”.


Piękne, prawda? Ale to nie koniec. Oto, co następuje dalej (znowu poprawiam błędy, takie jak „odpowiedź” zamiast „odpowiedz” albo pytajnik po spacji): „Drogie Panie! Mamy dla Was konkurs! Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: w którym roku i w jakich okolicznościach został ustanowiony Dzień Kobiet, który obchodzimy 8 marca? Nagrodami w konkursie są balsamy do ust CARMEX. Zasady konkursu: polub fan page Festiwalu Kobiet i Nowy Ekran, udostępnij wydarzenie u 10 osób znajomych i u siebie, odpowiedz na pytanie w komentarzach. Wygrywają 3 pierwsze osoby, które podadzą najtrafniejszą odpowiedź i spełnią powyższe warunki. Odbiór nagród w dniu 10 marca o godz 15.00 podczas Festiwalu Kobiet”.


Tak się składa, że Dzień Kobiet, który teraz obchodzimy 8 marca (ta data nieraz się przesuwała), został ustanowiony dla upamiętnienia strajkujących robotnic. Właściciel zamknął je w fabryce, wybuchł pożar i robotnice, nie mogąc wyjść, spłonęły. Ktoś, kto stawia pytanie o okoliczności ustanowienia Dnia Kobiet, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiedź na to pytanie zmiata z powierzchni ziemi balsamy do ust CARMEX, Festiwal Kobiet i cały Nowy Ekran. Jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy, to jest żałosnym bezmózgiem. Najwyraźniej jest.


Miałem kiedyś znajomego, który przerabiał komiksy z Kapitanem Żbikiem. W jego wersji występowały w nich tak zwane Zwłoki Junior (młody chłopiec-topielec, wyłowiony z rzeki, czarny od zgnilizny). Zwłoki Junior napisały kiedyś taki list: „Drogie ZOMO! Piszę do Ciebie z Leśnych Łazów. Alpagi tu kwaśne, dziwki drogie, a punki grają w pokera na kopy w dupę. Przyjedź i rozpierdol ten chlew”. Jutrzejszy Festiwal Kobiet w Hotelu Europejskim jest tylko dla kobiet, więc ja nie będę mógł tam pójść – dlatego mam podobną prośbę do wszystkich przebywających jutro w Warszawie feministek. Drogie Panie! Idźcie na Festiwal Kobiet! Idźcie i zróbcie z tym coś, rozprawiczcie cały ten roz.prawicz.


www.tomaszpiatek.pl

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Tomasz Piątek
Tomasz Piątek
Pisarz, felietonista
Pisarz, felietonista. Ukończył lingwistykę na Universita’ degli Studi di Milano. Pracował w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji. Publikował w miesięczniku „Film” i w „Życiu Warszawy”. Autor wielu powieści. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się jego książka "Antypapież" (2011) i "Podręcznik dla klasy pierwszej" (2011).
Zamknij