Protrumpistowski zwrot cyfrowych oligarchów z Doliny Krzemowej w połączeniu z rozwijającymi się technologiami sztucznej inteligencji sprawił, że na horyzoncie zamajaczyło widmo cyberfaszyzmu.
To, że internet, a zwłaszcza sieci (anty) społecznościowe szkodzą demokracji, dzisiaj brzmi już jak truizm. Ale to właśnie krystalizujący się podczas drugiej kadencji Trumpa sojusz big-techów z populistyczną i coraz bardziej radykalizującą się prawicą staje się niebezpiecznym wyzwaniem naszej najbliższej przyszłości.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS
SŁUCHAJ NA SPREAKER
W nowym odcinku Bloku wschodniego dyskutujemy o XIX-wiecznych, eugenicznych źródłach współczesnego cyberfaszyzmu, odkrywamy ciemną stronę słonecznej Kalifornii, odnajdujemy podobieństwa między Waltem Disneyem i Włodzimierzem Leninem. Przyglądamy się mesjanistycznym i transhumanistycznym inspiracjom Elona Muska i opowiadamy o rosyjskim technologicznym wunderkindzie, czyli Pawle Durowie. Wspólnie zastanawiamy się, kto od kogo czerpał inspiracje i czy wszystkich nas czeka cyfrowy Gułag. Bo jeśli współczesny cyberfaszyzm odwołuje się do tych samych prądów, z których wyrosły rewolucyjny komunizm i faszyzm z początku XX wieku, to jedno wiemy na pewno: to się niestety nie może skończyć dobrze.
Blok wschodni
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.
Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.
**
Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.
Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.