Koniec trudnego politycznie 2024 roku zdominowany jest przez plotki o dealu administracji Trumpa, który ma na stałe zamrozić konflikt rosyjsko-ukraiński.
W ostatnim w tym roku podcaście próbujemy przyjrzeć się bilansowi ostatnich miesięcy dla obu stron wojny. Proponujemy, żeby spojrzeć na ten konflikt nie tylko w krótkiej perspektywie ostatnich trzech lat, czyli jego gorącej fazy. Niedawno ukazała się bowiem ważna książka Jak Ukraina traciła Donbas Denisa Kazanskiego i Maryny Worotyncewej, która dowodzi, że z niemilitarnymi formami agresji Rosji przeciwko Ukrainie mieliśmy do czynienia na długo przed 2014 rokiem.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS
SŁUCHAJ NA SPREAKER
W tym sensie efekt hybrydowych i otwarcie militarnych form wojny Rosji przeciwko Ukrainie może być oceniany jako ciąg porażek strategii Kremla na drodze do podporządkowania Ukrainy. Z drugiej strony przyglądamy się bilansowi wojny po stronie agresora. Rozważamy zadyszkę wojennego modelu ekonomiki Putina, skutkującej narastającym kryzysem ekonomicznym w Rosji, niedawną syryjską katastrofę Putinowskiego reżimu i porażkę hybrydowej agresji w Mołdawii.
Putin broni się jeszcze zaciekle w Gruzji, wsadza kije w szprychy demokracji w Rumunii i efektywnie wykorzystuje swoich proxy na Węgrzech czy w Słowacji. W tym samym czasie z syryjskich pustyń nadciąga dla Rosji militarne zagrożenie w postaci zradykalizowanych i ostrzelanych uczestników powstania antyasadowskiego.
Ukraina: Cała nadzieja w Trumpie? „Lepszy koszmarny koniec niż koszmar bez końca”
czytaj także
W sieci krążą dziesiątki nagrań bojowników z Syrii, płynnym rosyjskim zapowiadających przyjście i wywrócenie do góry nogami państwa rosyjskiego. Sprzyja temu bezprecedensowe osłabienie totalitarnej władzy klanu Kadyrowa w Czeczenii. Słowem, pod koniec 2024 roku obie strony konfliktu są wycieńczone, ale struktura glinianego kolosa pseudoimperium Putina chwieje się w posadach. Pozostaje pytanie – czy przyjdzie Trump i go przewróci, czy wyciągnie do niego dłoń, ratując od upadku?
Blok wschodni
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.
Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.
Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
**
Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.
Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.