Podcasty

Młotkiem w opozycję

Przywykliśmy do prostego podziału w obrębie politycznej rzeczywistości Rosji. W kraju rządzi krwawy dyktator, a wypchnięta za granicę opozycja dzielnie walczy o powrót Rosji do grona demokracji. Właśnie tym prostym podziałem na dobro i zło zachwiał potężny skandal, który wybuchł w rosyjskich środowiskach opozycyjnych na emigracji.

Fundacja Walki z Korupcją (FBK) Aleksieja Nawalnego opublikowała dokument, który ujawnia kulisy zamachu na jednego z jej liderów – Leonida Wołkowa. Wiosną tego roku Wołkow został zaatakowany przed swoim domem w Wilnie. Napastnicy bili go młotkiem po głowie, rękach i nogach. Sprawcami okazali się Polacy ze środowiska warszawskich ultrasów Legii. Wszyscy, łącznie z polskimi władzami, przyjęli, że do wykonania napaści na Wołkowa zwerbowały ich rosyjskie służby specjalne.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Okazuje się, że wszyscy byli w błędzie. Film FBK dowodzi, że polskich osiłków wynajął inny rosyjski działacz opozycji – Leonid Niewzlin, przyjaciel i partner biznesowy Michaiła Chodorkowskiego. Niewzlin mieszka od wielu lat w Izraelu i mimo że publicznie odcina się od Rosji i rosyjskości, to bardzo mocno angażuje się politycznie po stronie przeciwników Kremla.

W nowym odcinku Bloku wschodniego rozmawiamy o politycznej konkurencji między różnymi obozami rosyjskiej opozycji, które walczą nie tylko o pierwszeństwo w reprezentowaniu sił antyputinowskich, ale i o kształt „Rosji przyszłości”.

Afera, która może mieć jeszcze ciąg dalszy wraz z ujawnianiem kolejnych powiązań Niewzlina, uderza jednak nie tylko w niego i krąg ludzi skupiony wokół Michaiła Chodorkowskiego. W komentarzu do tej sprawy pretensje kierowane są niekiedy także pod adresem ludzi Nawalnego, którzy ujawnili materiały obciążające Niewzlina. O co w tym wszystkim chodzi i kto wyjdzie z tego skandalu z tarczą, a kto na tarczy, dyskutujemy w Bloku wschodnim.

Kursk, Telegram i Poczobut: po wakacjach wracamy z „Blokiem wschodnim”

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij