26 maja w warszawskiej Świetlicy Krytyki Politycznej odbyło się pierwsze w Polsce spotkanie z legendą współczesnej ekonomii, Thomasem Pikettym. Rozmowę poprowadził red. Sławomir Sierakowski.
Thomas Piketty w Kapitale w XXI wieku pokazuje, że wracamy do świata, w którym najlepszym wyborem biznesowym jest urodzić się w zamożnej rodzinie. Natomiast w Kapitale i ideologii, że każda epoka rodzi własne nierówności i na swój sposób je uzasadnia, lecz polityka daje szansę budowy społeczeństwa bardziej równego i sprawiedliwego.
Największe nierówności gospodarcze przynosi wojna, a największym wyzwaniem ekonomicznym jest odbudowa po niej gospodarki. Jakie znaczenie mają argumenty ekonomiczne dla wybuchu, przebiegu i zakończenia wojny? Jak powinna wyglądać dobrze poprowadzona odbudowa, a także odnowa stosunków polityczno-gospodarczych na świecie? Jaką cenę powinna zapłacić Rosja? Jaką pomoc powinna otrzymać Ukraina? Czy największym wygranym będą USA, a może Chiny? Jak Zachód, nie ulegając Rosji, powinien przeciwdziałać kryzysowi energetycznemu, żywnościowemu i uchodźczemu?
Wydajemy dzieła najbardziej znanego ekonomisty naszej epoki i udostępniamy polskiej publiczności idee kluczowe dla zrozumienia współczesnego świata. Wierzymy, że aby zmienić świat, trzeba go najpierw dobrze opisać.
Zaprosiliśmy Thomasa Piketty’ego na 20. urodziny Krytyki Politycznej, by wszyscy w Polsce mieli szansę spotkania i porozmawiania z nim na żywo.