Miasto

Kryptonim Hiacynt – różowe teczki polskich homoseksualistów

Spotkania z Andrzejem Selerowiczem, autorem książki, w której opisuje zbieranie danych o polskich homoseksualistach.

W latach 1985-1987 Milicja we współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa przeprowadziła akcję, polegającą na zbieraniu danych o polskich homoseksualistach. Gejów aresztowano, przesłuchiwano i zakładano im „różowe teczki”. Dziś mówi się, że założono 11 tys. teczek – ich los jest nieznany. W zeszłym roku, nakładem wydawnictwa Queermedia, swoją premierę miała książka Andrzeja Selerowicza o akcji „Hiacynt”.

Jako świadek historii Andrzej Selerowicz powraca wspomnieniami do tamtych czasów i tworzy niezwykłą opowieść o poszukiwaniu drogi do wolności i równości.

Obywatel Wieczorek Zdzisław, syn Mariana? – funkcjonariusz MO z trudem odczytywał zaspanym głosem formularz wezwania. Klatka schodowa w bloku na Mokotowie ciągle jeszcze tonęła w późnojesiennych ciemnościach. Szósta rano w listopadowy poranek to przecież głęboka noc, a żarówkę znów ktoś ukradł. – Proszę z nami na komendę! – O co chodzi? – Zdzisiek zapinał wciągnięte pospiesznie spodnie i wpychał w nie poły koszuli. W ostatniej chwili chwycił ją z poręczy krzesła, gdzie teraz smutno wisiała góra od piżamy. Starał się być opanowany i nie okazywać zdenerwowania, ale w głowie przebiegały mu dziesiątki potencjalnych powodów, którym mógł zawdzięczać poranną wizytę stróżów porządku. – Dowie się obywatel wszystkiego na miejscu.

 Fragment książki

Spotkanie poświęcone książce „Kryptonim Hiacynt” autorstwa Andrzeja Selerowicza, z którym będzie rozmawiał Przemysław Minta odbędzie się 7 grudnia  2016 r. o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35. Wstęp wolny.

Andrzej Selerowicz jest działaczem, publicystą i tłumaczem literatury. Zaowocowały one potem powstaniem wielu inicjatyw, w tym utworzeniem organizacji Lambda. Tłumaczył standardy homoerotycznej literatury na język polski (Baldwin, Vidal, Wilde i inni), współpracował z wydawnictwami prasy gejowsko-lesbijskiej (głównie „Inaczej”), wydał poradnik „Leksykon kochających inaczej” (1993). Książka o akcji Hiacynt jest jego beletrystycznym debiutem.

Podczas spotkań będzie możliwość zakupu książki.

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Spotkanie odbywa się w ramach działań Domu Sąsiedzkiego – Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, który jest dofinansowany przez Miast Gdańsk.


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij