Multimedia

Artur Żmiejewski [ENG SUBS]

"Partnerem, który może wykorzystać sztukę i kulturę do jakiejś zmiany może być na przykład dobrze zdefiniowane środowisko polityczne" – mówi o swojej strategii twórczej Artur Żmijewski

Artur Żmijewski – (1966) artysta sztuk wizualnych. Jeden z czołowych reprezentantów sztuki krytycznej w Polsce. W latach 1990-1995 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obronił dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. W 2005 roku reprezentował Polskę na 51. Biennale Sztuki w Wenecji. Jest redaktorem artystycznym pisma „Krytyka Polityczna”. Wydał zbiór wywiadów z artystami „Drżące ciała”. W 2010 roku otrzymał prestiżową Ordway Prize, przyznawaną przez Creative Link for the Arts i New Museum w Nowym Jorku. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal. Był kuratorem 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie (27 kwietnia – 1 lipca 2012).

W filmie wykorzystano następujące prace Artura Żmijewskiego dzięki uprzejmości artysty:

80064, 2004,
Katastrofa, 2010,
Plener rzeźbiarski. Świecie, 2009,
Powściągliwość i praca, 1995.

Projekt „Artyści w sieci” to portrety wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej ostatnich dwóch dekad. Cykl filmów przybliża ich sylwetki oraz problematykę sztuki współczesnej. Język, którym posługują się artyści wizualni, jest szczególnie trudny dla przeciętnego odbiorcy, składa się na niego wiele dziesięcioleci eksperymentów, zmian w sposobie interpretacji, powstawanie nowych mediów i pól eksploatacji. „Niewyrobiony” widz może mieć problem z pełnowartościowym uczestnictwem w kulturze. „Artyści w sieci”przybliżają ten język.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

koncepcja cyklu: Katarzyna Górna
scenariusz i postprodukcja: Jakub Majmurek
koordynacja produkcji: Agnieszka Ziółkowska
produkcja: Krytyka Polityczna, 2013
zdjęcia i dźwięk: Cezary Chojnowski, Krzysztof Ładno
montaż: Cezary Chojnowski
muzyka: Wojciech Sobura
oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij