Debata z udziałem Weroniki Grzebalskiej i Piotra Pazińskiego. Prowadzenie: Maciej Gdula.
Uniwersytet Krytyczny | Miastokracja | Babranie się w miejskiej przeszłości
Goście: Weronika Grzebalska i Piotr Paziński
Prowadzenie: Maciej Gdula
3 grudnia, środa, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Podczas wyborów samorządowych wielu kandydatów z premedytacją unikało odnoszenia się do kwestii pamięci. Większość wolała mówić o nowych inwestycjach i projektach ewentualnie o tym, co tu i teraz. Przeszłość została odesłana na poziom polityki krajowej jako kwestia niewygodna i niepotrzebnie dzieląca ludzi. Podczas dyskusji rozjątrzać będziemy kontrowersje związane z lokalnymi miejscami pamięci. Przyjrzymy się sporom o pomniki, dyskusjom na temat muzeów i procesom wymazywania śladów historii. Będziemy pytać komu służy i dla kogo budowany jest dzisiejszy kształt przeszłości naszych miast.
Weronika Grzebalska – doktorantka w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk, absolwentka socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowych Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki w Instytucie Badań Literackich PAN. Interesuje się historią feministyczną, a przede wszystkim płciowymi aspektami wojen i przemocy politycznej. Za pracę magisterską poświęconą uczestnictwu kobiet w powstaniu warszawskim otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Gender Studies IBL PAN oraz wyróżnienie specjalne w konkursie im. J.J. Lipskiego organizowanym przez Stowarzyszenie „Otwarta Rzeczpospolita”. Autorka książki Płeć powstania warszawskiego.
Piotr Paziński – ukończył filozofię na UW, przez kilka lat ślęczał nad Ulissesem Jamesa Joyce’a, po czym doktoryzował się w IBL PAN (książka Labirynt i drzewo, 2005 oraz przewodnik Dublin z Ulissesem, 2008). Redaktor naczelny „Midrasza” i współtwórca Dni Książki Żydowskiej, członek redakcji wydawnictwa Austeria. Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze.
Maciej Gdula – socjolog, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i badaniem systemu klasowego. Badał i popularyzował teorię P. Bourdieu, N. Luhmanna i B. Latoura. W swoich badaniach nad klasami koncentrował się na wzroście roli klasy średniej jej związkach z instytucjami państwowymi i publicznymi. Opublikował m.in.: Trzy dyskursy miłosne(2009), Style życia i porządek klasowy w Polsce (2012, wspólnie z P. Sadurą). Wykładowca Instytutu Studiów Zaawansowanych.
______
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.