Miasto

Czego nie widać – wystawa sztuki społecznie zaangażowanej

Klub Krytyki Politycznej w Opolu zaprasza na otwarcie wystawy.

20 listopada, czwartek, godz, 18.00 Studenckie Centrum Kultury UO (ul. Katowicka 95) oraz godz. 19.30 Galeria Aneks (pl. Teatralny 12)

Do udziału w wystawie zaprosiliśmy artystów z całej Polski. W Opolu zobaczymy prace:

Barbary Białowąs

Marty Frej

Elżbiety Jabłońskiej

Rafała Jakubowicza

Arka Pasożyt

Aleksandry Winnickiej

Joanna Wowrzeczki

***

Wystawę będzie można oglądać do 6 grudnia 2014 r.

***

Sztuka nie będąc obszarem funkcjonującym w próżni, jest immanentnym elementem sfery społecznej, posiadając zarazem wymiar publiczny. Przez ów wymiar rozumiemy praktyczną działalność, której efekty umiejscawiają się w przestrzeni dostępnej szerokiemu audytorium. Wystawa Czego nie widać ma za zadanie nie tylko zwrócić uwagę odbiorcy na tematy spychane albo wręcz skrywane w oficjalnym, mainstreamowym obiegu, ale i również jak twórcy mogą poszerzać pole widzialności tych tematów. Chcemy pokazać ludzi, których często ekstremalna sytuacja życiowa jest problematyczna dla decydentów, a trudna dla samych doświadczonych tą sytuacją. Wierzymy, że językiem sztuki możemy zwrócić uwagę na te pomijane obszary społeczne.

Fakt zagospodarowywania spluralizowanych przestrzeni publicznych uwydatnia potencjał społeczny i polityczny pola sztuki, w który wpisać należy zaangażowanie społecznie. Gama postaw, postulatów, ocen, może manifestować się poprzez działalność artystyczną, które są budowane wobec doniosłych kwestii, dotykających konkretne grupy społeczne, ich usytuowania materialnego, ale i stosunek do nich innych grup, władzy, etc.

W związku z powyższym, pragniemy w myśl hasła – Czego nie widać, które nam towarzyszy, zgromadzić w niniejszym przedsięwzięciu reprezentacje praktyk artystycznych, dokonujących się na przecięciu głównego nurtu życia społecznego i jego marginesu. Ukazują one bowiem niejednokrotnie to, co nie mieści się w powszechnie akceptowanych ramach; to, co być może podważa słuszność i dobrotliwą legitymizację polityki instytucjonalnej. Przypisanie więc fundamentalnego znaczenia zaangażowaniu twórcy i jego dzieła w szeroko rozumianą problematykę społeczną wobec działania na rzecz upodmiotowienia danych grup i rewaloryzacji danych kwestii, należy uznać za istotowe założenie naszej planowanej wystawy.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Sztuka jako przeciwny biegun społeczeństwa – wykład Stanisława Rukszy, 25 listopada, wtorek, godz. 18:00, Biblioteka Artpunkt (ul. Kośnego 32a)

Sztuka na rzecz demokracji – spotkanie z Igorem Stokfiszewskim, 4 grudnia, czwartek, godz. 18:00, Biblioteka Artpunkt (ul. Kośnego 32a)

Organizator: Klub Krytyki Politycznej w Opolu

Partner: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Patroni medialni: TVP Opole, Radio Opole, Artpunkt

Patronat: Stowarzyszenie Kobiet Filmowców

Wydarzenie powstało przy wsparciu Open Society Foundations

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij