Publikacja jest przygotowywana przez środowisko artystów i pracowników sztuki z obszaru sztuk wizualnych.
7 listopada, piątek, godz. 18.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Emilii Plater 51, Warszawa
Co to jest status artysty? Dlaczego artyści są biedni? Jak artyści się samoorganizują w Polsce (przykład Otwartego Forum Sztuki Współczesnej i strajku artystów), a jak to wygląda na świecie?
Uczestnicy spotkania:
Mikołąj Iwański,
Katarzyna Górna,
Karol Sienkiewicz,
Joanna Figiel,
Kuba Szreder.
Artyści od początku transformacji są postawieni w sytuacji bolesnego zawieszenia. Z jednej strony tworzona przez nich sztuka jest przedmiotem prestiżowych prezentacji przygotowywanych z okazji ważnych międzynarodowych wydarzeń (m.in. Polska Prezydencja w UE), z drugiej zaś strony nie mogą liczyć na wynagrodzenia proporcjonalne do koniecznego wkładu pracy, są wykluczeni z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, czują się lekceważeni i pomijani w budżetach finansujących kulturę w Polsce. Publikacja ukazuje wizję sformułowaną przez samych artystów i środowiska. Ta wizja jaskrawo kontrastuje z tym, co za niezbędne uważają politycy odpowiedzialni za kulturę. W osobnym rozdziale poruszona jest też kwestia zobowiązań międzynarodowych dotyczących statusu artysty, których stroną jest Polska.
Publikacja Czarna Księga Polskich Artystów ukaże się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej i jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.