Multimedia

Z narkotykami wśród polskich policjantów

Spotkanie zorganizowały wspólnie Polska Sieć Polityki Narkotykowej i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jego celem jest zainspirowanie policji do wdrażania dobrych praktyk.


50 polskich policjantów z wydziałów prewencji oraz ds. zwalczania przestępczości narkotykowej weźmie udział w szkoleniu poświęconemu prawu narkotykowemu, które poprowadzą policjanci a zarazem międzynarodowi specjaliści prawa narkotykowego James Pugel i Aleksandr Zeliczenko.

Policjanci — wraz zaproszonymi gośćmi — zastanowią się wspólnie nad pytaniem: czy jest alternatywa wobec karania osób uzależnionych i okazjonalnych użytkowników?

Spotkanie zorganizowały wspólnie Polska Sieć Polityki Narkotykowej i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jego celem jest zainspirowanie policji do wdrażania dobrych praktyk, dzięki którym można będzie ograniczyć ilość osób karanych za posiadanie nieznacznych ilości narkotyków na własny użytek.

W Polsce nadal dominuje myślenie, że każdą osobę używającą narkotyków trzeba złapać, zamknąć, a potem należycie ukarać — tłumaczy Agnieszka Sieniawska z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. – Tymczasem świat odchodzi od takiego myślenia. Jest wiele możliwości postępowania. Wśród działań, które może wdrażać policja zamiast ścigania, mieszczą się działania z szeroko pojętej filozofii redukcji szkód: rozbudowana prewencja i alternatywy wobec kar pozbawienia wolności, a także przekazywanie informacji na temat programów pomocowych, terapeutycznych oraz edukowanie – podkreśla Sieniawska.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij