Spotkanie zorganizowały wspólnie Polska Sieć Polityki Narkotykowej i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jego celem jest zainspirowanie policji do wdrażania dobrych praktyk.
50 polskich policjantów z wydziałów prewencji oraz ds. zwalczania przestępczości narkotykowej weźmie udział w szkoleniu poświęconemu prawu narkotykowemu, które poprowadzą policjanci a zarazem międzynarodowi specjaliści prawa narkotykowego James Pugel i Aleksandr Zeliczenko.
Policjanci — wraz zaproszonymi gośćmi — zastanowią się wspólnie nad pytaniem: czy jest alternatywa wobec karania osób uzależnionych i okazjonalnych użytkowników?
Spotkanie zorganizowały wspólnie Polska Sieć Polityki Narkotykowej i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jego celem jest zainspirowanie policji do wdrażania dobrych praktyk, dzięki którym można będzie ograniczyć ilość osób karanych za posiadanie nieznacznych ilości narkotyków na własny użytek.
W Polsce nadal dominuje myślenie, że każdą osobę używającą narkotyków trzeba złapać, zamknąć, a potem należycie ukarać — tłumaczy Agnieszka Sieniawska z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. – Tymczasem świat odchodzi od takiego myślenia. Jest wiele możliwości postępowania. Wśród działań, które może wdrażać policja zamiast ścigania, mieszczą się działania z szeroko pojętej filozofii redukcji szkód: rozbudowana prewencja i alternatywy wobec kar pozbawienia wolności, a także przekazywanie informacji na temat programów pomocowych, terapeutycznych oraz edukowanie – podkreśla Sieniawska.