Fotorelacje

Nowe Witkowice: drugie życie huty

Huta stali Witkowice przyciąga uwagę każdego, kto odwiedza Ostrawę. Huta powstała w 1828 roku. Wokół niej rozrastało się miasteczko przemysłowe, które zyskało prawa miejskie w 1908 roku, a od 1924 roku jest jedną z dzielnic Ostrawy. Do dziś zachowało się wiele zabudowań zamieszkiwanych przez pracowników huty. W 1853 zbudowano tu szpital przyzakładowy, w 1896 przyzakładowy żłobek, hotel, szkoły, kościół.

Teren huty można zwiedzać z przewodniczką. Wchodzi się przez bramę, którą mijali kiedyś górnicy, i idzie szlakiem całej produkcji – w gąszczu rur, pochylni, korytarzy.

Ostatni piec wygaszono w roku 1998. W 2002 huta wpisana została na listę narodowych zabytków kultury i jako jedyny zabytek techniki w Czechach na listę europejskiego dziedzictwa kulturowego. W części budynków przemysłowych powstała nowoczesna sala konferencyjna, sale seminaryjne i przestrzeń galeryjna – „Nove Vitkovice”.

Czytaj też: Dawid Krawczyk, Drugie życie huty

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Muras
Agnieszka Muras
Szkoła Liderów
Agnieszka Muras jest działaczką społeczną i koordynatorką programu kształcenia liderów miejskich w Fundacji Szkoła Liderów. Pracowała w HEAL Polska, działając na rzecz poprawy jakości powietrza oraz w Krytyce Politycznej, tworząc Świetlicę „Na Granicy” w Cieszynie.
Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij