Felieton

Bo sos w kebabie był za słony

polska-ELK-zamieszki

Czy już czas postawić policjanta przed każdą budką z kebabem?

Gdy trzy lata temu martwiłem się, że w Polsce można bezkarnie głosić hasła w stylu: „z muzolami się nie rozmawia, do muzoli się strzela” i zgłosiłem tego rodzaju komentarze ze strony Nie dla islamizacji Europy do prokuratury, a po roku prokuratura postanowiła się zająć sprawą, zalała mnie fala hejtu. W 2013 strona NDIE miała ponad sto tysięcy fanów, dziś ma ponad trzysta tysięcy lajkujących. W ciągu kilku lat stosunek do islamu, uchodźców i osób o innej karnacji, zmieniał się dramatycznie. Jeszcze na początku 2015 roku 72% Polaków było za przyjmowaniem uchodźców, ale już wtedy mieliśmy poważny problem z rasizmem i ksenofobią. W szkołach ciągle panował duch Giertycha. Jak mówiła mi Marta Rawłuszko z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej od 2007: „Nie znalazł się lider na stanowisku ministra, który by powiedział, (…) że ma inną wizję szkoły – zapewniającą równą ochronę przed przemocą i dającą dzieciom wiedzę, co mają zrobić, gdy same doświadczają dyskryminacji albo widzą, że dotyka ona ich koleżanek i kolegów.” Dziś zbieramy żniwa lat zaniedbań i propagandy.

Zbieramy żniwa lat zaniedbań i propagandy.

Oczywiście sama edukacja antydyskryminacyjna to za mało, ale przynajmniej w szkołach dzieci mogłyby usłyszeć jakąś inną narrację, niż tę płynącą z youtube i antyislamskich memów. Oczywiście swoje zasługi ma tutaj też propaganda ISIS i polityka międzynarodowa. Nie zmienia to jednak faktu, że rządzący w Polsce nie zrobili nic albo prawie nic, żeby uczyć tolerancji i zrozumienia innych kultur, a za to robili dużo, żebyśmy pamiętali o żołnierzach wyklętych i jak bardzo byliśmy i jesteśmy przez historię krzywdzeni. Na to, żeby dodać, że nie tylko my, jakoś zabrakło czasu.

Dziś wystarczy nieszczęśliwa bójka, zakończona śmiercią Polaka, aby w całym kraju usłyszeć można było wzywanie do linczów i zemsty. Czy gdyby w Polsce nie było kebabów, ani prowadzących je osób o innej karnacji, nie zdarzałyby się bójki ze śmiertelnym skutkiem? Śmiem wątpić. Jednak, gdy zabijają się Polacy, jakoś nie mamy potem dwudniowych zamieszek, co każe sądzić, że do głosu doszedł stary, dobry rasizm. Jest coś niesamowitego w oglądaniu ataku na pusty (chyba) lokal z kebabami i kolejnych ludzi wybijających okna. Nieniepokojeni przez policję, a za to zagrzewani do boju przez publiczność, kolejni mieszkańcy Ełku stają się coraz bardziej odważni. Ludzie klaszczą i podskakują z radości. Tak działa psychologia tłumu. Podobnie też działa psychologia mas w internecie. Brak wyraźnej reakcji na głoszenie nienawistnych i ksenofobicznych haseł sprawia, że kolejne osoby czują, że mogą je swobodnie głosić. Co gorsza mają rację. Skoro może to robić Kaczyński, Kukiz, czy inni posłowie, czy celebryci, dlaczego ktoś nie miałby móc pisać na kebabie prowadzonym przez Hindusów „jebać ISIS”? Ostatecznie każdy prowadzący kebab przyczyni się do polityki multi-kulti, czyli de facto wspiera terrorystów, którym jest ona na rękę, czyż nie?

Dziś doszliśmy do sytuacji, że nawet Terlikowski ogłaszający, że zje kebab w akcie solidarności z pracownikami tych lokali gastronomicznych, wyzywany jest od lewaków. To miło, że komentatorzy w mig obalają jego tezę, że nie mamy w Polsce problemu z nietolerancją, a jednak trochę mi niemiło znaleźć się z panem Tomaszem w tej samej grupie obrońców wielokulturowości. Tyle dobrego, że nawet jeśli wylądujemy w tym samym lokalu, to ja wezmę falafla.

Wypuszczonych z aresztu, oskarżonych pracowników Prince Kebab, pilnować będzie policja. Czy już czas postawić policjanta przed każdą budką z kebabem? A może przynajmniej czas zacząć wprowadzać postulaty z ostatniego raportu Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej pt. Ostatni dzwonek? Oczywiście PiS tego nie zrobi i dalej będzie zapewnił, że sylwestrowa noc była spokojna i pełna miłości (nie licząc Ełku). Zamiast dzwonków, dzwonić będą noże, a my będziemy to oglądać na livestreamingu. No, ale cóż. Polacy najwyraźniej to lubią, a ja mam czyste sumienie, bo ostrzegałem. Poza tym lubię oglądać zamieszki, tylko ludzi szkoda. Mimo wszystko ciągle mam nadzieję, że po trzeciej wojnie światowej już naprawdę zwycięży socjalizm i ekologia, więc zamierzam cierpliwie czekać i dalej przestrzegać.

Naprawdę możemy być dla siebie i innych lepsi. Oraz nie kraść im coli, nawet jeśli sos w kebabie był za słony, a mięso nieświeże. Poza tym, ej, zawsze można przestać jeść mięso. Nie wiem, jak wy, ale ja jeszcze nie słyszałem, żeby komuś zaszkodził falafel.

 

Bio

Jaś Kapela

| Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista. Autor dwóch książek z wierszami ("Reklama" oraz "Życie na gorąco"), powieści ("Stosunek seksualny nie istnieje", "Janusz Hrystus, "Dobry troll") i zbioru felietonów "Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu". Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun Serii Literackiej.

Komentarze

Uzupełnij wszystkie pola w formularzu.

Czy autor, biorąc pod uwagę dotychczasowe ataki terrorystyczne z udziałem tych "biednych uchodźców", zechciałby może przyjąć chociaż jednego pod swój dach? I tak, jednego, nie jedną, gdyż 99% z tych migrantów to mężczyźni w wieku poborowym, zalewający Europę i uskuteczniający pokojowe (póki co) zasiedlanie ziemi wroga. Czy autor zaznajomił się z Koranem? Czy przeczytał cały od deski do deski? Czy zdaje sobie sprawę z tego do czego tfu, koran nawołuje? Co nakazuje i na co zezwala? Bicie kobiet, gwałty na dzieciach, obcinanie głów niewiernym, to tylko niektóre z nakazów i przyzwoleń zawartych w ich świętej księdze. Wara od Polski, wara od narodu Polskiego zdradzieckie lewackie łachudry! A nade wszystko wara od Polski z islamem!

A twoja zasrana Biblia to takie same zbrodnicze brednie jak Koran. Jedno i drugie to ociekające krwią banialuki dla półgłówków

czy autor tego komentarza, sam przeczytal koran? koran nawoluje do gwaltow mordow itd, tak samo jak i Pismo Swiete. Wszystko zalezy od interpretacji...!

W islamie wielkim problem jest brak jednego autorytetu który mógłby narzucić interpretację Koranu. Nie ma odpowiednika papieża, nie ma ścisłej hierarchii i każdy imam może sobie twierdzić co chce. Najważniejsze to jednak nie wpuszczać tych ludzi do Polski to nie będzie problemu. Wystarczy mi darcia mordy w Boże Ciało i księżulka łażącego po kolędzie. Kolejnych przygłupów już nie zniosę

Powiedziec cos takiego mogl tylko kompletny ignorant.

Pismo Swiete jest zbiorem ksiag pisanych przez wielu autorow przez wieki, opowiadajacych historie relacji ludzi i Boga, czytajac ja widzimy, ze poczatkowo krwawa i okrutna pozniej przechodzi w pokojowa i pelna milosci by zakonczyc sie ukrzyzowaniem Bozego Syna dla odkupienia ludzkosci.

Koran jest jeden i ma teoretycznie jednego autora. Zawiera prawo Allaha podyktowane przez niego samego i przez to znaczaco ogranicza mozliwosc jakiejkolwiek interpretacji.

Z Koranem sie nie dyskutuje gdy Allah nakazuje scinac niewiernych. W Biblii na kamienowanie z czasow Mojzesza odpowiedzia Jezusa jest pytanie "kto z was jest bez grzechu?".

Jesteś nie tylko idiotą, ale również głupcem, który nie potrafi zorganizować sobie dostępu do jakichkolwiek wiarygodnych źródeł danych. Według ostatnich danych UNHCR odsetek mężczyzn wśród uchodźców wynosi 57%, ale dla Ciebie to pewnie niewielka różnica, prawda?
Zasiedlania ziemi wroga nawet nie skomentuję, bo to po prostu Twoje chore urojenia. Mogę jedynie polecić wizytę u dobrego psychoterapeuty.
O Koranie mi tutaj nie pierdol, bo najprawdopodobniej nie miałeś go w rękach, tak jak i żadnego uchodźcy na oczy nie widziałeś. A wybiórcze cytaty ze stron dla nielotnych nacjonalistów to zostaw dla swoich kolegów spod lokalnej budki z odzieżą patriotyczną.

Macieju, fajnie jest patrzec jak brak logicznych argumentow zastepujesz epitetami ("idiota" i "glupiec"), sugerujesz, ze druga strona cierpi na urojenia, "pierdoli" i z cala pewnoscia Koranu to nawet w rekach nie miala...

Co jeszcze zrobisz by zakrzyczec tych, ktorzy mowia, ze krol jest nagi? Wezmiesz karabin i pojdziesz w slady Baader Meinchof?

Prawda jest taka Janie Kapelo, ze gdybys postawil noge w islamskim kraju, to ci muzulmanie, ktorych tak zawziecie bronisz, kamieniami wybiliby Ci z glowy nie tylko homoseksualizm, ale i ostatnie iskierki zycia.

Tysiące Polaków corocznie spędzając wakacje w Tunezji potwierdzają powyższe.

mowisz o tych odstrzelonych na plazy i w muzeum?

To pewnie prawda, ale czy to znaczy, że mamy iść w ich ślady. Nie wydaje mi się, żeby im się za dobrze wiodło. A my nie mamy ropy.

🙂

"a ja mam czyste sumienie, bo ostrzegałem. Poza tym lubię oglądać zamieszki"
No rzeczywiście, zrobiłeś już wszystko co się da

Autorze coś ci się pomyliło hasło jebać ISIS nie jest ksenofobiczne a raczej piękne choć to tylko hasło. Gdyby UE miała jakiś sens to sfinansowała by uzbrojenie ochotników, którzy pojechaliby do Iraku walczyć i zabijać islamistów. Coś w stylu Legionu Condor czy też bojówek komunistycznej międzynarodówki w Hiszpanii w 1936. Sam bym rozważył zaciągnięcie się.

Jaś Kapela dziwi się, że nikt jego apeli i zawiadomień nie traktuje poważnie? Serio? 🙂 W KP nie ma już nikogo innego, kto by mógł się wypowiedzieć na poważne tematy. Oczywiście każdy może, ale z jakim skutkiem to inna sprawa...