Świetlica KP w Trójmieście

Adres: ul. Nowe Ogrody 35 (II piętro), 80-803 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 304 75 22,
E-mail: trojmiasto [at] poczta.krytykapolityczna.pl

FanPage Świetlicy na facebooku.

Księgarnia Wydawnictwa Krytyki Politycznej otwarta: pon.-pt. w godz. 13.00-17.00 oraz podczas spotkań.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, działająca od 2009 roku.

Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.

Zespół

Aktualnie zespół Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście tworzą Dominik Krzymiński, Elżbieta Rutkowska (kierowczniczka) i Paweł Stacewicz, który wspierają zaangażowani wolontariusze i wolontariuszki.

Cel

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście w 2017 planuje położyć największy nacisk na budowanie integracji i pracy twórczej wielu środowisk aktywistycznych Gdańska, Sopotu i Gdyni. Skomplikowana sytuacja polityczna powoduje, że coraz więcej organizacji ma trudności w znalezieniu przestrzeni dla swoich działań w instytucjach finansowanych ze środków rządowych lub samorządowych. Lęk przed konsekwencjami paraliżuje.

Dzięki niezależności, jaką posiada  Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, stajemy się miejscem goszczącym liczne organizacje scalając siłę twórczą i aktywistyczną. Niewątpliwie jest to korzystne w sytuacji konieczności solidarnych działań na rzecz utrzymania krytycznego spojrzenia w społeczeństwie.

Diagnozując dynamicznie zmieniające się potrzeby społeczne, wyznaczamy sobie za główne cele:

  • Scalenie organizacji aktywistycznych i twórczych działających w Trójmieście.
  • Stworzenie nowych punktów animujących krytyczne spojrzenie i zmiany społeczne w duchu lewicowym w województwie pomorskim.
  • Promowanie edukacji nieformalnej oraz ogólnodostępnego miejsca rozwoju – Klubu Sąsiedzkiego.

Porady prawne – dyżury rady

W wybraną środę miesiąca w Klubie Sąsiedzkim Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście bezpłatnych porad prawnych udzielać będzie radca prawny Marcin Grudziński. Na dyżury obowiązują zapisy.

Zakres porad prawnych udzielanych przez Marcina Grudzińskiego w wybraną środę miesiąca od godz.14.30:

  • Prawo lokalowe (ubieganie się o lokale komunalne i socjalne, weryfikacji list oczekujących, przydział lokali komunalnych i socjalnych, korzystanie z uprawnień przysługujących lokatorom miejskiego zasobu lokalowego, remonty budynków i lokali zasobu)
  • Prawo administracyjne (zasiłki i inne świadczenia z pomocy społecznej, stypendia, sposoby dokumentowania uprawnień, zaskarżanie decyzji odmawiających świadczeń, przyspieszanie postępowań prowadzonych opieszale);
  • Prawo ubezpieczeniowe i cywilne (ubezpieczenia społeczne, odszkodowania za poniesione szkody materialne i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę);
  • Prawo pracy (uprawnienia pracownika i ich egzekwowanie od pracodawcy, przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi);
  • Postępowanie cywilne (zasady uzyskiwania zwolnienia z kosztów i pełnomocnika z urzędu, egzekucja alimentów i wynagrodzeń za pracę)
  • Postępowanie karne (inicjowanie oraz udział w sprawach karnych o przestępstwa przeciwko osobom doświadczającym przemocy w rodzinie, pracownikom, osobom uprawnionym do alimentów, osobom eksmitowanym lub zagrożonym bezprawną eksmisją)

Nie udzielamy porad w sprawach spadkowych i innych sprawach związanych z nabyciem praw majątkowych.

Możliwość skorzystania z porad prawnych skierowana jest wyłącznie do osób nieposiadających środków finansowych na skorzystanie z pomocy kancelarii i znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej.

Obowiązują wcześniejsze zapisy w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście osobiście lub telefonicznie pod numerem 58 304 75 22 w godzinach 13.00 – 17.00. Zostaną Państwo poproszeni o podanie informacji, jakiego problemu dotyczyć będzie spotkanie.

Marcin Grudziński egzamin radcowski zdał w 2010 roku. Aplikację radcowską odbywał w latach 2006-2010 w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Od czasu studiów na wydziale prawa  Uniwersytetu Gdańskiego (2000-2005) praktykował, a obecnie pracuje w kancelarii radcowskiej, gdzie zajmuje się obsługą prawną osób fizycznych, przedsiębiorców oraz instytucji samorządowych i państwowych. Dysponuje ponad 10-letnim doświadczeniem w stosowaniu, interpretacji prawa cywilnego, rodzinnego, pracy, samorządowego oraz administracyjnego. W latach 2004-2009 działał jako społeczny kurator sądowy. Pełni funkcję przewodniczącego rady nadzorczej w spółce kapitałowej. Działacz Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, uczestnik Panelu Polityki Społecznej – w części dotyczącej polityki mieszkaniowej Gdańska.

Dyżury radcy prawnego wpisują się w działalność Klubu Sąsiedzkiego Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, którego działalność dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Osoba do kontaktu: Paweł Stacewicz, pawel.stacewicz [at] krytykapolityczna.pl, tel. +48 662 839 150.

Historia

W Trójmieście Klub KP powstał w 2008 r. Przez ponad rok jako liczna grupa studentów, młodych  naukowców, a także działaczy społecznych i ludzi kultury funkcjonowaliśmy w przestrzeni Trójmiasta, organizując spotkania na Uniwersytecie Gdańskim, gdańskiej ASP, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Sopockiej Scenie OffDeBicz. W listopadzie 2009 otworzyliśmy w Trójmieście Świetlicę Krytyki Politycznej.

Dziennikarze działu kultura trójmiejskiej „Gazety Wyborczej” nominowali Świetlicę Krytyki Politycznej, po niespełna dwóch miesiącach jej działalności, do nagrody Sztorm Roku 2009 w kategorii organizator. Nominację przyznano „za zaktywizowanie w rekordowo krótkim czasie wyjątkowo biernego do tej pory trójmiejskiego środowiska naukowego i artystycznego poprzez realizowanie niezwykle intensywnego programu debat z udziałem najważniejszych postaci światowego (Slavoj Žižek) i krajowego (m.in.: Anda Rottenberg, Paweł Śpiewak, Kinga Dunin) życia intelektualnego”.

W 2010 zespół Świetlicy przy współpracy z zespołem Wydawnictwa Krytyki Politycznej przygotował książkę Trójmiasto. Przewodnik Krytyki Politycznej.

 

Czytaj o Trójmieście

panel-obywatelski-gdansk

Jak Gdańsk walczy ze smogiem

W Irlandii panel obywatelski zajął się prawem do aborcji, w Gdańsku – zanieczyszczeniem powietrza.
Aleppo, rok 2010

O sierotach, które są [polemika]

Odpowiedź na tekst Tomasza Nowickiego „O kalekich sierotach, których nigdy nie było”.Zofia Lisiecka
Aleppo, rok 2010

O kalekich sierotach, których nigdy nie było

Obrazy osieroconych dzieci z Aleppo zostały obsadzone w roli medialnego samograja. Zdjęciami tymi okładały się wszystkie strony konfliktu.Tomasz Nowicki
Manifa Trójmiasto 2017

Manifa Trójmiasto 2017

Fotorelacja Dominika Krzymińskiegofot. Dominik Krzymiński
organizacja manify 2017-7

Trójmiasto: Współorganizuj Manifę 2017

Idziemy pod hasłem "Pod jedną parasolką"!Elżbieta Rutkowska

Zaproszenia