Miasto

110. Rocznica Powstania Łódzkiego Rewolucji 1905 roku

Już po raz trzeci Klub Krytyki Politycznej w Łodzi przypomina o wydarzeniach Rewolucji 1905 roku. Zapraszamy na akcję: „Żyję w mieście rewolucji”!

W 1905 roku oczy niemal całej Europy zwrócone były na Łódź. Do miasta przyjeżdżali zagraniczni korespondenci, a na łamach zachodnich gazet regularnie pojawiały się relacje z wydarzeń, których areną były łódzkie fabryki i ulice. Cesarstwo Rosyjskie ogarnęła rewolucja wymierzona w carat i nieokiełznany kapitalizm. W Królestwie Polskim walczono m.in. o autonomię ziem polskich, ośmiogodzinny dzień roboczy, godne warunki pracy, ubezpieczenia na starość i od wypadków czy powszechne polskie szkolnictwo. Łódź była jednym z głównych ośrodków buntu.

Pod koniec czerwca 1905 roku ustała praca w fabrykach i na ulice Łodzi wyszło ponad 70 tysięcy osób. Strajkował prawie każdy zdolny do pracy: Polacy, Żydzi i Niemcy – ramię w ramię. W dniach 22–24 czerwca w mieście stanęły barykady, wybuchło robotnicze powstanie. Walczono o godność i wolność.

W 2015 roku obchodzimy 110. rocznicę Rewolucji 1905 roku. Jest ona zapomnianym fenomenem wystąpień robotniczych, uczniowskich i chłopskich, konfliktów społecznych o podłożu socjalnym, a także zrywu o charakterze niepodległościowym. Ten ważny dla historii naszego kraju okres jest niemal nieobecny w szkolnych programach, publicystyce, produktach kultury masowej itd. Miasto Łódź było w tym czasie jednym z najważniejszych ośrodków Rewolucji, a najistotniejszym dla Łodzi wydarzeniem doby Rewolucji było Powstanie Łódzkie, trwające od 22 do 24 czerwca 1905 roku, w którym to tysiące mieszkańców spontanicznie rzuciły się do walki o wolność i godność.

W 110. rocznicę Rewolucji 1905 roku mamy zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody Powstania Łódzkiego.

Oficjalne złożenie kwiatów:

20 czerwca, sobota, godz. 12.00,

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w parku im. Józefa Piłsudskiego (na Zdrowiu) w Łodzi.

Na Polesiu Konstantynowskim władze carskie chowały w mogiłach zbiorowych ciała straconych rewolucjonistów. W 1923 roku wzniesiono tam Kolumnę Rewolucjonistów.W czasie II wojny światowej zburzyli ją okupanci. Stojący do dziś Pomnik Czynu Rewolucyjnego wzniesiono dopiero w 1975 roku. Nawiązując do tradycji międzywojnia — regularnych uroczystości rocznicowych ku czci bohaterów i bohaterek rewolucji 1905 roku — Klub Krytyki Politycznej w Łodzi we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Urzędem Miasta Łodzi zapraszają na oficjalne składanie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w parku im. Józefa Piłsudskiego (na Zdrowiu).

Akcja „Żyję w mieście rewolucji” — marsz rewolucyjny z udziałem Teatru Chorea i Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego:

20 czerwca, sobota, godz. 19.05,

Skrzyżowanie ulic Rewolucji 1905 i Wschodniej.

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi już po raz trzeci organizuje obchody Rewolucji 1905 roku i Powstania Łódzkiego. W tym roku chcemy przypomnieć o tych wydarzeniach w sposób szczególny, ze względu na ich 110. Rocznicę. W tym roku wraz z Teatrem Chorea i Krakowskim Chórem Rewolucyjnym przygotowujemy przemarsz z flagami i śpiewem. Na trasie marszu uczestników będą zaskakiwać krótkie scenki muzyczne, wprowadzające w historię Rewolucji 1905 roku i innych wystąpień społecznych.

Wydarzenie jest objęte Honorowymi Patronatami (Matronatami) Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej oraz Wojewody Łódzkiej Jolanty Chełmińskiej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij