Pokaz filmu: Żywobyci przi granicy. Babski godki o robocie we werkach

16 września 2018 / godz. 16:00 / Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”

Na Śląsku Cieszyńskim rewolucja przemysłowa zaczęła się wcześnie, już pod koniec XVIII wieku. Tradycyjnie w zakładach pracowali mężczyźni, a kobiety z dziećmi w domu i na gospodarstwie. Ale gdy zabrakło mężczyzn do pracy, w zakładach zaczęto też zatrudniać kobiety. Podczas pierwszej wojny światowej tak wielu mężczyzn wzięto do poboru, że zakłady nie poradziłyby sobie bez kobiecej pracy. Stopniowo coraz więcej kobiet podejmowało pracę zawodową, nie tylko w przemyśle lekkim, tradycyjnie kojarzonym z pracą kobiecą, ale także w zakładach przemysłu ciężkiego. Na przykład w ustrońskiej Kuźni kobiety stanowiły około jednej trzeciej załogi.

O tej kobiecej pracy w ciężkim przemyśle ludzie niewiele wiedzą, dlatego inicjatorki projektu rozmawiały ze starszymi kobietami z polskiej i czeskiej strony granicy, które pamiętają pracę za komunistycznych czasów, ale też z młodymi, które teraz pracują w zakładach z nowymi technologiami.

Z rozmów tych powstał film „Żywobyci przi granicy. Babski godki o robocie we werkach”, którego celem jest pokazanie wkładu pracy kobiet ze Śląska Cieszyńskiego w rozwój przemysłowy tego regionu.

Film jest rezultatem międzynarodowego projektu „Życie codzienne w cieniu granicy: postindustrialny pejzaż Śląska Cieszyńskiego”, zrealizowanego w 2014 roku przez Fundację Dobra Wola (Kraków) we współpracy z Petrklič help o.s. (Czeski Cieszyn).

WSTĘP WOLNY!

Pokaz filmu realizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tagi:

Data

16 WRZ 2018

Czas

16:00

Miejsce

Na granicy
Cieszyn

Opis

W starym młynie przy al. Jana Łyska 3 powstała nowa Świetlica Krytyki Politycznej.