Tomas Rafa-marsz

Nowy Nacjonalizm w sercu Europy. Wystawa Tomasa Rafy w Ostrowcu

Wystawa fotografii i filmów Tomasa Rafy – słowackiego artysty wizualnego, dziennikarza, filmowca i wykładowcy na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości” (aleja Solidarności 9, Ostrowiec Świętokrzyski).

Wernisaż w poniedziałek 22 maja 2017 r. o godz. 19.00. Wystawa potrwa do 11 czerwca 2017 roku, wstęp bezpłatny w każdą niedzielę w godz. 11.00-14.00.

Na wystawie Tomas Rafa pokaże projekt realizowany od paru lat zatytułowany „Nowy nacjonalizm w sercu Europy”, w którym podejmuje problem nacjonalizmu i pokazuje jak wygląda on w różnych krajach europejskich. Artysta od 2009 dokumentuje spotkania, demonstracje, marsze grup rewolucyjnych, antysystemowych oraz spotkania z kontrdemonstracjami. Rafa bada cienką granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem i dokumentuje wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii. Materiał do projektu zebrał w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Podobnie jak słynny czeski reżyser Karel Vachek, Rafa zostawia włączoną kamerę także wtedy, gdy w pobliżu nie ma już żadnych dziennikarzy. Dzięki temu udało mu się zebrać materiał, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w wiadomościach telewizyjnych.

Rafa regularnie publikuje efekty swojej pracy na internetowym blogu. Wśród obszernego materiału, prezentowanego przez artystę na  www.newnationalism.eu znajdziemy między innymi: warszawski “Marsz Niepodległości”, parady równości z większości europejskich miast, starcia kibiców podczas EURO 2012, antycygańskie marsze organizowane przez słowackich nacjonalistów czy berlińskie obchody 1 maja. Rafa wchodzi ze swoją kamerą w sam środek konfliktu i jak sam mówi, zależy mu tylko na tym, żeby pokazać co rzeczywiście wydarzyło się podczas demonstracji.

Wystawa organizowana przy wsparciu Slovak Art Council i w ramach sieci Connected Action for the Commons European Cultural Foundation. 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki i Krytyka Polityczna

Data

22 MAJA 2017 - 11 CZE 2017

Czas

19:00 - 14:00
Ostrowiec Świętokrzyski

Miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski

Opis