artykul-osiemnasty

„Artykuł Osiemnasty” w Klubie Filmowym LGBT

Replika” i Krytyka Polityczna zapraszają na pokaz filmu Artykuł Osiemnasty w Klubie Filmowym LGBT w poniedziałek, 29 maja o godz. 19.00 w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej (ul. Foksal 16, II piętro). Wstęp wolny.

Po seansie dyskusja z udziałem twórców filmu – Ewy Tomaszewskiej, Bartosza Staszewskiego, Sławomira Wodzyńskiego i Huberta Sobeckiego. Prowadzenie: Mariusz Kurc.

Czy rzeczywiście artykuł 18 Konstytucji RP stoi na przeszkodzie związków partnerskich/równości małżeńskiej w Polsce? Twórcy filmu przypominają trzy dotychczasowe próby wprowadzenia związków partnerskich (oglądamy archiwalne, dziś już lekko zapomniane, a istotne wypowiedzi polityków i autorytetów moralnych). Pokazują polskie jednopłciowe pary z dziećmi, które nie znalazły dla siebie miejsca w kraju i wyemigrowały (Kamilę i Beatę z synem Julkiem, Andrzeja i Jacka z synami Adamem i Brandonem). Analizują wpływ mediów na poziom debaty o kwestiach LGBT (rytualne „naparzanki”, do których zaprasza się homofobów).

W filmie wystąpiły m.in. prof. Ewa Łętowska i prof. Monika Płatek, które wyjaśniają i interpretują treść tytułowego przepisu. Agnieszka Graff wskazuje na negatywną rolę Kościoła, Tomasz Raczek odwołuje się do przewrotności Polaków, a prof. Zbigniew Lew Starowicz przeprasza tych gejów, których w początkach swej kariery leczył elektrowstrząsami.

Artykuł Osiemnasty powstał za pieniądze pochodzące ze środowiskowej zbiórki. Został zrobiony przez ludzi z wewnątrz społeczności LGBT – reżyserię objął Bartosz Staszewski, a scenariusz napisali Hubert Sobecki i Sławomir Wodzyński ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Film miał premierę 21 kwietnia br. na 8. LGBT Film Festiwalu i dostał owację na stojąco.

 

Tagi:

Data

29 MAJA 2017

Czas

19:00
ul. Foksal 16

Miejsce

ul. Foksal 16
Warszawa

Opis

Redakcja Krytyki Politycznej w warszawie to miejsce dyskusji, seminariów i konferencji naukowych, premier książkowych. Działa tu Instytut Studiów Zaawansowanych i księgarnia Wydawnictwa Krytyki Politycznej.