KALENDARZ

24.06
środa
18:00 Fundacja Kaleckiego Przyszłość na kredyt. O społecznych aspektach długu”
(kliknij powyżej, a zobaczysz)

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI SPOŁECZNEJ

1. PRZYSZŁOŚĆ NA KREDYT. O SPOŁECZNYCH ASPEKTACH DŁUGI
24 czerwca 2020, godz. 18, Zoom

Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Ekonomia i ekologia – Dyskusyjny Klub Czytelniczy Książki Społecznej” realizowanego we współpracy z Fundacją Kaleckiego. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, link do wydarzenia prześlemy zainteresowanym na pół godziny przed spotkaniem.

Dług to pojęcie, w którym teoria makroekonomiczna przenika się z praktyką dnia codziennego. W ostatnich tygodniach i miesiącach słowo „dług” odmieniane jest przez wszystkie formy i przypadki: dług publiczny państw, dług klimatyczny, antykoronawirusowe unijne papiery dłużne, rosnące długi przedsiębiorstw czy w końcu zadłużenie milionów osób dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii. O tym, czy „życie z długiem” to konieczność, jaką pełni funkcję polityczną i w jaki sposób wpływa na społeczeństwa i jednostki, porozmawiamy w gronie czytelniczek i czytelników z dr. Mikołajem Lewickim, badaczem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i autorem m.in. „Społecznego życia hipoteki”. Prowadzenie: Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego.

Formuła spotkania zakłada aktywny udział w dyskusji Czytelniczek i Czytelników – członkiń i członków Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Książki Społecznej. Legitymacja nie jest wymagana 😉

Podczas spotkania omawiane będą zagadnienia poruszane w lekturach:
1. Mikołaj Lewicki, Społeczne życie hipoteki, Scholar, Warszawa 2019;
2. „Lewica”, Okrutny optymizm hipoteki, wywiad Adama Ostolskiego z Mikołajem Lewickim, dostęp online: http://www.lewica.pl/?id=27875&tytul=Miko%B3aj-Lewicki:-Okrutny-opty-

Ciekawym uzupełnieniem dyskusji mogą być też podcasty:
1. https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,25189326,praca-rodzina-zwiazek-jak-kredyt-hipoteczny-wplywa-na-podstawowe.html
2. https://audycje.tokfm.pl/podcast/80262,Lewicki-Polowa-kredytobiorcow-to-ludzie-pomiedzy-25-a-35-rokiem-zycia

Kontakt:

ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa
(+48) 518 017 919

Jasna 10: Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej realizuje działania w ramach programu “Centrum Jasna” finansowanego przez Urząd m.st. Warszawy.