Newsletter KP

Siedzimy na chacie i przygotowujemy dla was Krytykę Polityczną [Newsletter KP]

Pracujemy od ponad dwóch tygodni zdalnie. Analizujemy sytuację i przygotowujemy teksty o ważnych dla was sprawach. Czasem wieje grozą, ale nie tracimy poczucia humoru. W tym tygodniu teksty wybrała redaktorka naczelna witryny Krytyki Politycznej Agnieszka Wiśniewska.

Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już w czwartek. W tym tygodniu newsletter przygotowała Agnieszka Wiśniewska, redaktorka naczelna witryny Krytyki Politycznej. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.

*

W piątek siedziałam na chacie i wstawiałam tekst Popkiewicza. Akapit po akapicie redagowałam, wstawiałam do systemu. I co chwila myślałam sobie: „o kurwa”. Bo analiza Marcina Popkiewicza to nie jest opowieść lekka, łatwa i przyjemna. Co chwilę chciałam wycinać z niej zdania i wysyłać do zespołu. Czatowałam też w międzyczasie z Michałem Sutowskim i przerzucaliśmy się najczarniejszymi scenariuszami.

Popkiewicza przeczytało już kilkadziesiąt tysięcy ludzi. I codziennie czytają kolejni. Polecam wam ten tekst. Sprowadza na ziemię i każe poważnie zastanowić się nad tym, co dalej robić.

Popkiewicz: Pandemia – katastrofa zdrowotna, społeczna i gospodarcza z apokalipsą zombie w tle

Pracujemy od ponad dwóch tygodni zdalnie. Redakcja na szczęście jest na to nieźle przygotowana, bo już wcześniej całe planowanie mieliśmy na narzędziach zdalnych, a komunikację codzienną na komunikatorach. Wszystko dlatego, że czasem ktoś pracował z domu, ale też dlatego, że część redaktorów pracuje z innych miast − Marek z Łodzi, Blichu z Czeskiej Pragi. Dlatego to na komunikatorze lądują codziennie propozycje, na kanale #propozycje.

To tam Kaja Puto wrzuciła informację, że Paulina Siegień chce napisać o Podlasiu. Super, niech pisze. Napisała świetną relację z tego, jak pandemia dotarła w okolice, gdzie mieszka. Paulina pokazała, jak można z empatią i poczuciem humoru opowiedzieć o tym, co się dzieję. Jakże jestem jej za ten tekst wdzięczna.

Zachować spokój, przestrzegać kwarantanny i śmiać się z memów o Podlasiu

I cieszę się, że możemy wam opowiedzieć też o tym, jak z koronawirusem radzą sobie, albo nie radzą w innych krajach. Paulina Siegień napisała o Rosji, Julia Alekiejewa o Białorusi, Olena Babakova napisała o migrantach, to też super ważny dla nas w Krytyce Politycznej temat. A Kaja zrobiła rozmowę z Piotrem Burasem o Niemczech. Wszystkie te teksty przypomniały mi reklamę sprzed lat, w której młodzieniec mówił do starszego pana, że „trzeba mieć fantazję, dziadku”. Na co starszy pan odpowiadał mu, że „trzeba mieć fantazję i pieniądze, synku”. Łukaszenka na pewno ma fantazję, ale to Merkel ma pieniądze.

Buras: Z powodu koronawirusa nawet Niemcy mogą dojść do granic swoich możliwości

Niby byliśmy w redakcji przygotowani na pracę zdalną, ale jednak rzeczywistość nas przerosła. Część z nas ma małe dzieci. Słyszę je, kiedy dzwonię do Magdy czy Blicha. Od razu umówiliśmy się w redakcji, że jedna rzecz, to praca zdalna druga to elastyczność. Wcześniej przez lata pracowaliśmy na to, żeby stworzyć dobre, profesjonalne miejsce pracy. Bo wiecie, zaczynaliśmy jak każda ekipa zajawkowiczów, która dniami i nocami siedziała ze sobą, robiła, bawiła się, martwiła wspólnie. Ale rozwój każdej organizacji polega na tym, żeby znaleźć równowagę, żeby stworzyć stabilną instytucję, żeby o 18 wyłączyć kompa i iść do domu. I szczerze wam powiem, że dumna jestem z tego, że nam się udało. Bo w ngosie to nie jest takie łatwe. I dziś, kiedy sytuacja jest wyjątkowa, mogliśmy spokojnie powiedzieć sobie: jak musisz obiad zrobić, to rób, skończysz później.

Obiad obiadem, ale czasem też trzeba sobie wzajemnie pomóc. Bo co z tego, że Kasia Przyborska może z domu redagować i pisać, kiedy okazuje się, że musi też pomóc dzieciom w lekcjach. A dzieci potrzebują dodatkowego komputera, najlepiej z kamerką. Udało się szybko znaleźć taki w zespole. Udało się załatwić kompa dla Agnieszki, która przygotowuje umowy. Codziennie jesteśmy w kontakcie i sprawdzamy, czy ktoś czegoś nie potrzebuje. No i oczywiście mamy za sobą pierwsze kolegium całej organizacji onlinie.

Jak nie pracować zdalnie w domu z dziećmi – potwierdzone info

Zamknięte są teatry, galerie, muzea i lokalne domy kultury. O bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się artyści i pracownicy kultury pisała Paulina Januszewska. Kina też są zamknięte. Magda Majewska, która prowadzi dział kultura, martwiła się, że recenzje filmowe utkną w szufladzie. Ale online i tu zadziałał. Kuba Majmurek napisał o Hejterze, Klara Cykorz o serialu Genialna przyjaciółka. Bo nie samym koronawirusem człowiek żyje. Choć jak widzę wyniki czytelnictwa, to wiem, że głównie to was interesuje.

Hejter albo polski trójkąt bermudzki

O zapaści na rynku książki na pewno wkrótce usłyszycie. Premiery są przekładane, targi odwoływane, spotkań autorskich nie ma. No chyba że w onlajnie, ale wtedy nie da się dostać autografu. I my musimy się przygotować na ten trudny czas. Póki co polecamy wam ebooki. Drzewa oszczędzacie, a można sobie umilić wieczór lekturą. W ramach akcji #SiedzęWDomuCzytamKsiązki obniżyliśmy dla was cenę ebooków o 40 proc. i polecamy nasze ulubione. Jaś np. poleca Nieuprzejmość Kochmańskiej.

Jasia Kapeli lista lektur na czas pandemii

Trzymajcie się ciepło. Dziękuję, że jesteście z nami. Życzę wam zdrowia, zdrowia, zdrowia.

Agnes.

Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij