Dziennikarze donoszą, że Czesi coraz częściej przyjeżdżają do Polski kupować leki zawierające pseudoefedrynę, beztrosko nazywając ich narkomanami. Ciekawe, że Polacy kupujący i zażywający te same leki narkomanami nie są.
Łódzka „Gazeta Wyborcza” podaje za PAP-em wyniki, przeprowadzonych w Instytucie Medycyny Sądowej w Sewilli, badań nagłych zgonów, z których można wyciągnąć wnioski, że około 3% spośród nich związane było ze spożywaniem kokainy. Miałoby to dowodzić, że Europejczycy mają szczególny problem z tym narkotykiem. Jednak lektura artykułu źródłowego pokazuje, czego „Gazeta” nie zdecydowała się za PAP-em powtarzać. A postanowiła nie powtarzać, że badania te dotyczyły wyłącznie południowo-zachodniej Hiszpanii, więc ich proste transponowanie na resztę Europy jest zwykłym gdybaniem.
Z kolej katowicka „Gazeta” donosi, że Czesi coraz częściej przyjeżdżają do Polski kupować leki zawierające pseudoefedrynę, beztrosko nazywając ich narkomanami. Ciekawe, że Polacy kupujący i zażywający te same leki narkomanami nie są. A przecież warto zauważyć, że leki zawierające pseudoefedrynę posiadają udowodnioną skuteczność w leczeniu objawów grypy, która to przypadłość, szczególnie w czasie zimy, nie powinna chyba specjalnie dziwić ani interesować policji. Być może po prostu łatwiej i taniej jest Czechom przejechać granicę, niż płacić za wizytę u lekarza, który wypisałby niezbędną receptę.
Natomiast niezastąpiony, w dziedzinie artykułów z tezą, „Wprost” poświecił stronę filmom o problemach dorastania, twierdząc, że przedstawianie patologii jest trendy. Ponieważ jednak analiza wymienionych w tekście filmów sprowadza się do zdań w rodzaju: „tytułowa bohaterka, piła, kradła, paliła, a w końcu zabiła”, można śmiało stwierdzić, że przedstawiona teza jest podobnie wnikliwa.
„Dziennik Polski” donosi o Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw, podczas którego każdy „pokrzywdzony czynami karalnymi będzie mógł skorzystać bezpłatnych dyżurów informacyjnych”, co cieszy. Ale każe zapytać: dlaczego tylko tydzień? Czy pomoc ofiarom przestępstw nie powinna przypadkiem trwać przez cały rok?
źródła: „Gazeta Wyborcza” Łódź, „Gazeta Wyborcza” Katowice, „Dziennik Polski” z 22.02.2010; „Wprost” nr 9/2010